Ege Haberleri

  Çeşme’den termal atak

  Hürriyet Haber
  14.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çeşme Kaymakamlığı, 10 yıllık jeotermal projesini hayata geçiriyor. Proje ilk etapta 15 otelin hizmetine sunulacak

  ÇEŞME Kaymakamlığı ilçede termal atak başlattı. İlçenin sahip olduğu turizm değerlerine alternatif kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden Kaymakam Ahmet Macunluoğlu, ‘‘Çeşme'nin termal suyla tanışması, ilçenin tanıtımına katkıda bulunarak, ekonomik girdisini yükseltecektir’’ dedi.

  Dört mevsim turizm

  BÖLGEDE faaliyet gösteren turistik otellere termal su verileceğini belirten Macunluoğlu, ‘‘Böylece tesisler termal özelliğe sahip olacak. Böylece Çeşme üç ay süren yaz turizminden sıyrılıp, dört mevsim turistlere kucak açabilecek’’ diye konuştu.

  Konutlara da sıcak su

  TERMAL suyun bacasız ısınma için de kullanılacağını bildiren Kaymakam Macunluoğlu, ‘‘Projenin ikinci etabında, sıcak su konutlara da verilecek. Böylece özellikle İzmir'de oturan yazlıkçıların kışın da kalmaları sağlanacak. Çeşme yaz - kış oturulan bir tatil kentine dönüşecek’’ dedi.

  Maliyeti 1 milyon dolar

  MACUNLUOĞLU ayrıca, 1 milyon dolara mal olacak sistemin faaliyete geçmesiyle birlikte ilçeye yerleşimin artmasının yanı sıra yılda 2 bin ton kalorifer yakıtından tasarruf sağlanacağını belirterek, ev ve otellerde 24 saat sıcak suyun hazır bulunacağını söyledi.

  10 yıllık proje

  ÇEŞME termal projesi 10 yıllık bir geçmişe sahip. Ancak şimdiye kadar hayata geçirilemedi. Son bir yılda İlçe Kaymakamı Macunluoğlu'nun girişimleriyle çalışmalar ivme kazandı. Macunluoğlu, önceki projelerin, konut ısınmasını öne çıkardığını belirterek, ‘‘İlçenin tatil beldesi olması dikkate alınarak proje hep geri plana itilmiş. Ancak termal su rezervinin turizm üzerinde sağlayacağı olumlu etkiyi gündeme getirmemizle, valilikten de büyük destek gördük. Projeden ilk etapta 4000 yatak kapasiteli 15 otel yararlanacak. Otellerin vereceği günibirlik termal hizmetin ilçeye getirisi 70 milyon doları bulacak’’ dedi. Proje Vali Kemal Nehrozoğlu'nun önderliğinde gerçekleştirilecek proje ilk etapta talepte bulunan 15 otele yönelik uygulanacak. Proje maliyeti İl Özel İdare Müdürlüğü, Turizm Bakanlığı ve oteller arasında eşit paylaştırılacak. İlçede bulunan bir kuyunun yanına iki MTA bölge müdürlüğü tarafından iki tane daha açılacak. Sistem 2000 yılı sonuna kadar tamamalanarak hizmete girecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı