"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Çeşme’deki cennetim YILDIZBURNU

Çeçme sadece Alaçatı’dan ibaret değil. Çeşme’nin eskilerinin iyi bildiği, yeni gelenlerin hiç bilmediği, bilenlerin bilmeyenlere anlattığı, bazen de anlatmadığı, bana göre Çeşme’nin en güzel koyudur Yıldızburnu.
70’lerin sayfiye mimarisini taşıyan, sütunlu, mozaikli nefis Levanten evleri, tertemiz denizi ve her daim esen rüzgârıyla ne zaman gitsem bana başka bir ülkeye gitmişim hissi yaşatır. Sakinlik sevenlerin adresidir Yıldızburnu. Ve romantiklerin.

Çeşme’deki cennetim YILDIZBURNU


Ay, her zaman en güzel yüzünü burada gösterir. Son yıllarda art arda açılan cafeleri, trafiğe kapalı sahil şeridi, denizin içinden çıkan kaynak suyu ile Alaçatı’nın kalabalığından uzak; doyumsuz bir atmosfer sunar Yıldızburnu.

Rouje
Koyun en başındaki kırmızı ev. 4-5 yıldır çok iyi sushi, steak&burger ve iyi parti yapıyorlar. Yaz, mayıs ayında bu mekanda verilen partiyle başlar İzmirli Çeşme aşıkları için.
Hali hazırda Çeşme Marina ve Alsancak’ta 2 şubeleri daha var. Alsancak’taki Rouje bu kış modern bir İstanbul meyhanesine dönüşecekmiş.

Çeşme’deki cennetim YILDIZBURNU

Pecos
1992 yılında açılan hem Çeşme’nin, hem de Yıldızburnu’nun en eski müdavim barı. Hayatımda gördüğüm en geniş rock, progressive/psychedelic, blues arşivine sahip, inanılmaz keyifli mekan. Yıllardır müzik tarzından ödün vermiyor. Hem manzarasının, hem dünya biralarının, hem de müziğinin hastasıyız. Bu yıl İstanbul’da Pecos Braserrie isimli bir de şube açmışlar.
www.pecosmaslak.com

Çeşme’deki cennetim YILDIZBURNU

Tius
Pecos’un hemen bitişiğinde Bonjour Pastanesi’nin eski sahiplerinden rahmetli Madam Marika’nın evi, gelini tarafından işletilen, ‘Tius Cafe’ olarak hizmet veriyor. Yaz-kış açık. Nefis Martini yapıyorlar. Yemekleri denemedim ama şikayetçi olan da duymadım.

Çeşme’deki cennetim YILDIZBURNU

No: 15
Hangi yaz, hangi bahar ya da sonbahar olsun; burada bir akşam üstü keyfi yapılmazsa bir şeylerin eksik kaldığı cafe. 12 yıl önce açtıklarında hayallerinde bir mahalle cafesi varken; zaman içinde No.15 ruhu denilen bir his yaydılar etraflarına. Çeşme’nin modern anlamdaki ilk cafesi oldular. Lezzetli yemeklerinin yanına çok iyi Güney Amerika kahveleri ve ev yapımı likörler eklediler. www.cafeno15.com.tr

Mezzaluna
Yıllar yılı Apropo olan, koyun en güzel manzarasına sahip 2 katlı şahane ev-restoran kapandığında epey bir üzülmüştük. Neyse ki 2 Çeşme aşığı burayı Sarıket ve Murat Türkay çifti burayı Mezzaluna olarak işletmeye başladı. Mezzaluna’yı anlatmaya gerek yok, servisi ve yemek kalitesi dünyanın her yerinde aynı. Ama evi ve manzarasını yaşamak gerek. Fiyatları ucuz değil. Ama içkiyi ve şarabı abartmazsanız hesap da makul geliyor. Çeşme’ye gelip de romantik bir yemeğin peşine düşenlerdensiniz, hiç başka yer aramaya gerek yok derim. Boşuna zahmet.
www.mezzalunaizmir.com

X