Ege Haberleri

  Çeşme’de otellere acil termal uyarısı

  Ahmet AKTAŞ /ÇEŞME, (DHA)
  17.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İl Sağlık Müdürlüğü’nce, Çeşme’de termal su kullanan otellere yollanan ‘fizik tedavi uzmanı çalıştırma zorunluluğu bulunduğu’ yönündeki tebligatlar şok etkisi yarattı.

  ÇEŞME’de termal su kullanan otellere yollanan “fizik tedavi uzmanı çalıştırma zorunluluğu bulunduğu” yönündeki tebligatlar şok etkisi yarattı. Otellerin 15 gün içerisinde eksikliklerini gidermesi, aksi halde vanaların kapatılıp termal suyun kesileceği duyuruldu. Çeşme’de turizmin 12 aya yayılması konusunda çalışmalar sürerken, İl Sağlık Müdürlüğü’nce termal su kullanan çok sayıda tesise yollanan tebligatlar kafaları karıştırdı.
  Para cezası
   İlk etapta Sheraton Çeşme, Altın Yunus ve Ilıca Hotel’e ulaşan tebligatlarda, termal su kullanan otellerin “fizik tedavi uzmanı çalıştırma zorunluluğu bulunduğu” hatırlatılırken, 15 gün içerisinde tüm eksikliklerin giderilmesi istendi. Aksi halde para cezasının yanı sıra vanaların kapatılıp termal suyun kesileceği bildirildi. Bu tebligatlar Ege’de turizmin can damarlarından biri olan Çeşme’de tepki buldu. Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, otellerinde kullanılan termal suyun tedaviyle ilgisi olmadığını belirtti.
  Darbe vuracak
  Öncel, “Fizik tedavi uzman zorunluluğu, kış dönemini zor geçiren otelciler için büyük bir darbe vuracaktır. Termal kullanımı yaygınlaştırmayı teşvik etmek yerine, alınan bu tür kararlar otelleri termalden uzaklaştıracaktır. Bir an önce kararın gözden geçirilmesini ve tedavi amacıyla kullanılan sistemle, sadece sıcak su kullanımı amaçlı tesislerin ayrılmasını, yönetmeliğin yeniden düzenlenmesini istiyoruz” dedi. Sheraton Hotel Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Aküzüm, Altın Yunus Hotel Genel Müdürü Tayfun Başkurt ve Kaplıca Talasso ve Kür Merkezleri Derneği (TÜRKAP) Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ilgaz Nacakoğlu da uygulamaya tepki gösterdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı