Dünya Haberleri

  Cesetlerin organlarını çalıp yerlerine PVC boru takmışlar

  Hürriyet Haber
  25.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  New York'ta bir şebeke, akıllara durgunluk veren bir organ hırsızlığından yargılanıyor. Asıl mesleği dişçilik olan bir organ bankası sahibinin yönettiği şebeke, İngiliz gazeteci Alistair Cook'unki dahil, birçok cesedi tabutlarından çıkarıp organlarını alarak satmış. Şebeke, çıkarılan kemik parçalarının yerine de PVC boru takmış.

  Diş doktoru lisansı elinden alındıktan sonra organ bankası işine giren Michael Mastromarino'nun New Jersey'de kurduğu "Biomedical Tissue Services" adlı şirketi vasıtasıyla organ hırsızlığı yaptığı ortaya çıktı. Mastromarino ile cenaze evi sahibi Joseph Nicelli ve yardımcıları Lee Crucetta ile Christopher Aldorasi mahkemede yargılanıyor.

  MEZARDAN ÇIKARDILAR

  Savcı Charles Hynes'ın "ucuz bir korku filmi"ne benzettiği olayın sanıkları, 3 eyalette cenaze evlerinden sağladıkları ya da mezarlarından çıkardıkları cesetlerin organlarını sahte belgeler düzenleyerek bağışlanmış gibi gösteriyordu. Sanıklar, organlarını bağışlamamış ya da bağışlayamayacak kadar yaşlı ve hasta olan ölülerden kemik, deri, kas, kalp kapakçığı gibi her çeşit organı çıkararak hastalara nakledilmek üzere satıyordu. Uzmanlar, cesetlerden alınan bu organların sağlık açısından pek de güvenli olmadıklarını, takıldıkları kişilerde hastalıklara yol açabileceklerini söylediler.

  SU BORUSU TAKTILAR

  Cenaze levazımatçısı Nicelli, her biri için 1000 dolar aldığı cesetleri gizli bir ameliyathaneye götürüyor ve Mastromarino burada bir hemşirenin yardımıyla organ parçalarını çıkarıyordu. Mastromarino, tek bir cesedin organlarından 7 bin dolar kazanıyordu. Hırsızlık anlaşılmasın diye cesetlerden çıkardığı kemiklerin yerine plastik su borusu takıyordu.

  Sanıkların dördü de, suç örgütü kurmak, ceset çalmak, mezar açmak, sahtekarlık yapmak gibi suçlamaları kabul etmedi. Olayla ilgili yeni tutuklamalar yapılması bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı