Gündem Haberleri

  Cesetler kayıp

  Hürriyet Haber
  14.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hizbullah'ın İlim kanadınca kaçırılıp, öldürülen Menzil grubu lideri Fidan Güngör ile Mumcu suikastının kilit isimlerinden Yusuf Karakuş'un öldürdüğünü söylediği Sabahattin Talayhan'ın cesetleri bulunamadı. Katillere yatakçılık yapan Arif Tarı'nın gösterdiği yerin dere yatağı olması nedeniyle cesetlerin dağılıp gitmiş olabileceği öne sürüldü.

  UĞUR Mumcu suikastını gerçekleştirdiği öne sürülen Tevhid Selam örgütünde kuryelik yapmaktan gözaltına alınan Arif Tarı, dün sıkı güvenlik önlemleri altında İzmit'e getirildi. Tarı'nın, ‘‘Buraya gömdük’’ demesine rağmen, Yuvacık Beldesi Servetiye Köyü Hasbahçe Mevkii'ndeki çiftliğinin yakınlarındaki arazide, Hizbullah'ın İlim kanadınca kaçırılıp öldürülen Menzil Grubu lideri Fidan Güngör'le, Sabahattin Talayhan'ın cesetleri arandı. Ancak Tarı'nın ‘‘kesinlikle buraya gömdük’’ demesine rağmen bir sonuç alınamadı. Cesetlerin gömüldüğü yerin bir dere yatağı olması ve yağışlar sırasında toprağın sürekli kayması nedeniyle çürüdükten sonra dağılıp gitmiş olabileceği bildirildi. İlimciler tarafından, 1994 yılı eylül ayında halen tutuklu bulunan İlimci Murat Filiz'in evinden kaçırılıp, örgütün Batman Grubu'na teslim edildikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Fidan Güngör ile yine örgüt tarafından öldürüldüğü belirtilen Sabahattin Talayhan'ın bu bölgeye gömüldükleri ileri sürüldü. Mumcu zanlısı Yusuf Karakuş, sorgusunda şunları söylemişti: ‘‘Benim evimde, kayınbiraderim Murat Filiz, Burhan Dede ve Veysi Tali'yle buluşup plan yaptık. Ertesi gün Fidan Güngör ile Sebahattin Talayhan geldi. Evde, Veysi Tali, ben ve Burhan Dede vardı. Fidan Güngör'ün ağzını bantlayıp çekyatın içine yerleştirdik. Sebahattin Talayhan'ı ise boğarak öldürdük. Kayınbiraderim Murat Filiz'le birlikte, Fidan Güngör'ü İstanbul çıkışında Batmanlılar grubuna teslim ettik. Onlar de kendisini Arif Tarı'nın çiftliğine götürüp sorgulamışlar ve Velioğlu'ndan gelen katli vacip fetvasından sonra öldürmüşler.’’

  İŞ MAKİNESi ZOR GELDİ

  Bu ifadelerden sonra Ankara DGM Savcısı Hamza Keleş dün gece yarısı saat 01.30 sularında Arif Tarı'yı Ankara Terörle Mücadele Şubesi'nden çıkarıp, Özel Harekat Timleri’nin de katıldığı geniş güvenlik önlemleri altında, karayoluyla İzmit'in Yuvacık Beldesine bağlı Servetiye Köyü'ndeki arazisine götürdü. Arif Tarı, selam grubunun silahlı eğitim alanı olarak kullandığı kendisine ait geniş çiftliğin yanındaki bir dere yatağında, Fidan Güngör'ün cesedinin gömülü olduğu yeri gösterdi. Samanlı Dağları'ndaki araçla gidilemeyen ormanlık alandaki bir dere yatağına gömüldüğü ileri sürülen cesetlerin bulunabilmesi için iş makinesi çağrıldı. Ancak, sabah saatlerinde istenen iş makinesi uygun yol olmadığı için öğle saatlerinde ancak bölgeye gelebildi. DGM Savcısı Hamza Keleş, Fidan Güngör ve Sabahattin Talayhan'ın cesetlerinin buraya gömülüp gömülmediği konusundaki soruya, ‘‘Bu yönde bilgiler var. Henüz kesin değil. Gösterilen bölgelerde kazı yapıldıktan sonra durum ortaya çıkacak’’ demekle yetindi.

  Burada demişti

  Öğle saatlerinde iş makinesiyle gerçekleştirilen kazı çalışmaları 15.30'a kadar sürdürüldü. Kuru dere yatağındaki toprağın, yağmurlar sırasında kaydığı için olumlu bir sonuç alınamadı. Ancak teröristlere yataklık yapan Arif Tarı'nın cesetlerin 50 metrekare genişliğindeki bir alana gömüldüğünde ısrar etmesi üzerine, DGM Savcısı Hamza Keleş, bu bölgedeki topraktan birçok örnek aldırttı.

  Türk: Yüzleşme yasaya uygun

  ADALET Bakanı Hikmet Sami Türk, Uğur Mumcu cinayeti sanıklarından Yusuf Karakuş ile Bandırma Cezaevi'nde hükümlü Murat Filiz'in yüzleştirilmesinin, yasalara uygun olarak yapıldığını açıkladı. Türk, bu konuda bazı gazetelerde iddia edildiği gibi İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ile aralarında bir gerginlik bulunmadığını da bildirdi. Mumcu cinayeti ile ilgili soruşturmanın, Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı denetiminde, Emniyet teşkilatınca yürütüldüğünü vurgulayan Türk, Karakuş'un, bu kapsamda Bandırma Cezaevi'nde hükümlü olan Filiz ile Bandırma'ya götürülerek yüzleştirildiğini anlattı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı