Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cesedi 5 yıl sonra bulunan işadamının eşi yaşadıklarını anlatmıştı

  İzmir / DHA
  21 Ağustos 2009 - 08:44Son Güncelleme : 21 Ağustos 2009 - 08:44

  O dönemdeki emniyet raporlarında gizli sahiplerinin Erol Evcil ve Alaattin Çakıcı olduğu belirtilen ve adı son olarak EREGE Metal olarak değiştirilen Say Metal ile başka bir firma olan Sözden Demirçelik'in eski sahibi Sezai Rahmi Özden'in eşi Zehra Özden, eşinin kaybolmasının ardından, yaşananları anlatmıştı.

  İzmir'in Karşıyaka lçesinde iki oğluyla birlikte yaşayan Zehra Özden, eşinin Ege Metal'i alıp adını Say Metal olarak değiştirdikten sonra 18 Ekim 2002'de bacaklarından kurşunlandığını, ondan sonra da İzmir dışında yaşamaya başladığını söylemişti. Eşinin zaman zaman İzmir'e kendilerini görmeye geldiğini ancak kısa süre kalıp yine ayrıldığını belirten Zehra Özden yaşananları şöyle anlatmıştı:
  “Eşim 11 Ekim 2004'te saat 00.30 sıralarında bana telefon etti. ‘Yurtdışına gidiyorum’ bir müddet görüşemeyeceğiz’ dedikten sonra telefonu kapattı. Hangi üykeye gideceğini söylemedi. Ben 10-15 gün sonra döner diye düşündüm. Ancak o günden sonra bir daha kendisinden haber alamadım. İki haftayı geçince endişelendim. Ekim ayının sonunda Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'na gidip eşimin kayıp olduğunu bildirdim. Yüzde 51 hissesi bana gerisi eşime ait olan Sözden Demirçelik'in elimizden alındığını da anlattım. Kayıp müracatımı alan savcı bana ‘Fabrika için ayrıca dava açın’ dedi. O günden beri ne ben ne çocukların ne de diğer yakınlarım kendisinden bir haber alamadık. Daha sona, eşimin bizi üzmemek için ağabeyi Ömer Özden'e telefon edip 11 Ekim'de İstanbul'daki Amerikan Hastanesi'nde kalp ameliyatı olacağını söylediğini öğrendik. Yapılan araştırmada, kayıtlarda randevu aldığı görünmesine rağmen hastaneye hiç gitmediği, sağlık sigortası kartını da hiç kullanmadığı belirlendi. Beni aradığı gün, daha önce ortak olduğu ancak sonradan hisselerini Mümin Biçer'e devrettiği, Kocaeli'nin Gebze İlçesi Dilovası Beldesi'ndeki Sözer Demirçelik şirketine gitmiş. Burada mafyanın fabrikayı elegeçireceğini söyleyerek benden Sözden Demir Çelik'in yüzde 51 hissesini devralan, fabrika müdürümüz M.E. ile görüştüğünü duyduk. Sonra ne olduğunu bilmiyoruz.”

  OĞLU DA KONUŞMUŞTU
  Kayıp işadamının büyük oğlu Süleyman Özden de şunları söylemişti:
  “Babam Ege Metal'i aldıktan sonra bacaklarından kurşunlandı. Tedavisinin ardından, kendisini yaralayanları başkasını vurdurtmak için kiraladığı, sonradan da anlaşmazlığa düştüğü suçlamasıyla tutuklandı. Üç ay cezaevinde kaldı. Bu süreçte Sözden Demir Çelik isimli fabrikamızdaki müdür M.E., Erol Evcil'in fabrikayı ele geçirmeye çalıştığını, babam cezaevinde bulunduğu için kadın başına mücadele edemeyeceğini söyleyerek ikna ettiği annemden yüzde 51 hisseyi almış. Babam da çok güvendiği arkadaşı Mazhar Tanrıkulu'na yüzde 49 hissesini devretmiş. Sonradan bir partinin il başkanı da Sözden Demir Çelik'e ortak olmuş. Babam kaybolana kadar bize ayda 3 ile 5 milyar lira arasında para veriyorlardı. Kaybolduktan sonra onu da vermediler. Bu paralar fabrikanın bedelinin faizi bile etmez. Şimdi fabrikamızı geri vermiyorlar.”

  BACAKLARINDAN KURŞUNLANMIŞTI
  Sezai Rahmi Özden 18 Ekim 2002'de Karşıyaka Bostanlı'daki evinin yakınında Erkan P. (30) tarafından bacaklarından kurşunlandı. Olayın ardından polis Erkan P.'yi gözaltına aldı. Soruşturmanın derinleştirilmesiyle Sezai Rahmi Özden'in Erkan P. ve Halil M.'yi (46) Ege Metal'in eski ortaklarından olan ve borçlarından dolayı fabrikayı kendisinin almasına engel olmaya çalışmakla suçlanan S.Y.'yi vurdurtmak için kiraladığı sonucuna ulaşıldı. Özden ile kendisini vuran Erkan P. ve Halil M. tutuklandı. Haklarında çıkar amaçlı suç örgütü kurdukları suçlamasıyla dava açıldı. Yapılan yargılama sonunda iki sanık 2 yıl 6'şar ay hapis cezasına mahkum edildi. Erkan P. ve Halil M.'yi, S.Y.'nin kiraladığını ve kendisini vurdurttuğunu ileri süren Özden beraat etti. Yargıtay Sekizinci Dairesi mahkemenin bu kararını Özden yönünden bozdu. Özden'e de ceza verilmesi gerektiğini belirtti. Bunun üzerine davaya yeniden başlandı. Ancak Özden kaybolduğu için tekrar ifadesi alınamadı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı