"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Cesaretle lime üretsek

İngilizce adı “lime” olan yeşil limon, normal limondan daha ekşi olması nedeniyle bir yemekçi olarak bana çok cazip görünüyor.

Yeşil limonu neden az tükettiğimizi ve hatta ihracatını yapmadığımızı hep merak etmiştim. Araştırmalarım gösterdi ki, yeşil limon yetiştirmek pek kolay değil.
Yeşil limon en çok Meksika’da yetiştiriliyor. Mısır, Filipinler, Küba, Ekvator kuşağı ülkeleri ve Hindistan da yetiştirildiği diğer ülkeler.
Bizde ise Mersin hariç pek yetişmiyor lime. Üstelik satış fiyatı pahalı.
Ayrıca yeşil limon ağacı soğuğa hiç dayanıklı değil. Yaşayabilmesi için sıcaklığın eksi derecelere hiç düşmemesi gerekiyor.
Her şeye rağmen bence kilosu 20 TL’yi bulan fiyatıyla üreticiler için cazip bir ürün. Biraz daha cesaretli davranıp yeşil limon üretimine soyunmak ve lime üretebilen bir ülke durumuna gelmek hoş olmaz mıydı?

Girit usulü limonata

Limonları ve portakalları iyice yıkadıktan sonra kurulayın. Rendenin büyük delikli tarafıyla limonların ve portakalların kabuklarını rendeleyip derin bir kaba aktarın. Rendelenmiş limon ve portakal kabuğu limonataya renk verecektir. Üzerine 1 su bardağı toz şekeri serpiştirip köfte yoğurur gibi yoğurarak bir kenarda bekletin.
Diğer taraftan, kabukları rendelenmiş limon ve portakalları keskin bir bıçakla tavla zarı formunda doğrayın. Meyveleri doğrarken sularını ziyan etmeyin ve rendelenmiş kabukların olduğu kaba aktarın. Üzerine kalan toz şekeri serpiştirip malzemeler karışıncaya kadar yoğurun.
Kabın üzerini sıkıca kapatıp oda sıcaklığında en az 2-3 saat bekletin.
Bir tencerenin içine tülbent yerleştirin. Hazırladığınız meyve püresini azar azar tencereye aktarıp sıkarak suyunu çıkarın.
Elde ettiğiniz meyve suyuna ılık su ekleyerek sulandırın. Şişelere doldurup, buzdolabına koyun.
Servise sunmadan önce tadını ve kıvamını kontrol edip içine mutlaka taze nane yaprakları atın.

Malzeme listesi

- 6 adet orta boy sulu limon
- 3 adet orta boy sulu portakal
- 3 su bardağı toz şeker
- 2 litre ılık su (yaklaşık 12-13 su bardağı kadar)
- 50 santim-1 metre tülbent (Kumaşçılarda bulabilirsiniz.)

12 kişilik         

Hazorlama süresi : 30 dakika

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI