"Sibel Arna" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sibel Arna" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sibel Arna

Cerrahpaşa’ya sihirli değnek değdi

Fotoğraflara dikkatlice bakın. Koskoca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin kadın hastalıkları ve doğum kliniği neydi ne oldu, iyice inceleyin. Ve daha da iyi olması için lütfen yardımlarınızı esirgemeyin!

Bir anne nasıl bir ortamda doğum yapmak ister? Bu soruya pek çoğumuz “Temiz olsun yeter” diye cevap veririz şüphesiz. Odasına manzara isteyenler, suit oda diye tutturanlar, plazma ekran televizyonsuz yapamayanlar, klasik müzik yayını olmadan duramayanlar bu noktada konu dışı kalıyor. Çünkü bahis konusu hastaneye girince bakın göze ilk neler çarpıyor: Sıvası kalkmış pis duvarlar, akan tavanlar, patlamış su boruları, kırık dökük yataklar, fazlasıyla rutubetli, kötü kokulu, hijyenden uzak mı uzak bir ortam. Burası Güneydoğu’nun imkanları kısıtlı ücra bir hastanesi değil, İstanbul’un göbeğindeki Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği.

Daha doğrusu eskiden bu haldeydi. Pınar Reyhan önderliğindeki Hürriyet Aile ekibi, Prof. Dr. Rıza Madazlı’yla işbirliği yaptı ve kliniği baştan sona yeniledi. Öyle çok değişti ki, sanki sihirli değnek değdi.

Her şeyden önce artık pırıl pırıl. Anneler bebekleriyle kirli, karanlık ve harap bir ortamda tanışmıyor artık. “Acaba bu klinikte yavrum mikrop kapar mı?” diye endişelenmiyorlar. Sıvalar kafalarına dökülmüyor, refakatçiler kırık çekyatta yatmıyor, doktorlar dinlenme odası demeye bin şahit odalarda soluklanmaya çalışmıyor.

EKSİKLERİ KİM TAMAMLAYACAK

Polisan sağolsun, tüm binanın içini dışını boyadı, yalıtımını yaptı. İstikbal yatakları verdi. Hürriyet Aile sağdan soldan topladıklarıyla perdeleri, çarşafları halletti. Refakatçi koltuklarıda yenilendi. Eskileri atıldı. Ameliyathaneler düzenlendi. Doğum, bebek odaları antibakteriyel olarak hazırlandı boyandı.

Ama daha bitmedi. Çok az bir eksik kaldı. Odalara koymak için 25 küçük TV, 25 ofis tipi buzdolabı, 25 klima ve bir kat için PVC kaplama gerekiyor. Bu noktada tek ricam elinizden bir şey geliyorsa ardınıza koymayın lütfen. Bir kendi doğum yaptığınız yeri düşünün bir de bu kliniği... Televizyonundan geçtim, klima ve buzdolabı için yardımcı olmak lazım. Bebekler üşümesin, sütler bozulmasın...

X