Cerrahide kullanılan eldiven ithalatında gözetim

A.A
03.07.2007 - 09:13 | Son Güncelleme:

Cerrahide kullanılan CİF bedeli 0,18 doların altında olan eldiven ithalatında, ülke ayrımına bakılmaksızın gözetim uygulanacak

Cerrahide kullanılan CİF bedeli 0,18 doların altında olan eldiven ithalatında, ülke ayrımına bakılmaksızın gözetim uygulanacak.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın (DTM) İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ'i, 30 gün sonra yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğe göre, gümrük tarife pozisyonu (GTP) 4015.11 olan cerrahi eldiven ithalatı, ancak DTM İthalat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek gözetim belgesi ile yapılabilecek. Gözetim belgesi gümrük beyannamesinin tescilinde ilgili gümrük idaresince aranacak ve bir örneği gümrük beyannamesine eklenecek.

Bir gümrük beyannamesi kapsamında ilgili gümrük tarife pozisyonundan 2 bin çift veya daha az miktarda yapılacak olan ithalat, CIF kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaf olacak.

Gözetim belgesi taleplerine ilişkin başvuruların değerlendirmeye alınabilmesi için tebliğ ekinde yer alan form doldurularak DTM'ye iletilecek. Gözetim belgeleri 6 ay geçerli olacak ve geçerlilik süresinin dolmasından sonra DTM'ye geri verilecek.

Gümrük beyannamesinin tescili sırasında gümrüklerce tespit ve kabul edilen kıymet veya miktarın, gözetim belgesinde kayıtlı kıymet veya miktarı, toplam yüzde 5'ten daha az bir oranda aşması, ithalatın yapılmasını engellemeyecek.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı