Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Çernobil, Karadeniz’de kansere neden olmadı

  Hürriyet Haber
  17 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ağustos 2006 - 08:56

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yapılan bilimsel araştırma sonucunda, Çernobil faciasının Karadeniz’de kanser vakalarına neden teşkil etmediğinin anlaşıldığını söyledi.

  Akdağ, "Çernobil, asıl ceplerde taşınıyor" diyerek sigara tiryakilerini uyardı. Akdağ, bir gazetecinin "Siz bu saptamaya evet diyebiliyor musunuz" sorusuna "Eveti ben değil, bilim söylüyor" karşılığını verdi.

  KARADENİZ Bölgesi Kanser Risk Faktörleri Araştırması Sonuç Toplantısı, dün Ankara’da yapıldı. Ankara, Antalya, Samsun, Erzurum, Trabzon, İzmir, Edirne, Eskişehir’de 19 bin 211 hanede gerçekleşen araştırmaya toplam 73 bin 470 kişi katıldı. Edirne ve Rize’de 43 bin 164 kişiden 799 kişide, Isparta’da ise 30 bin 306 kişiden 563 kişide kanser vakası görüldü. Kanser vakalarında en çok akciğer, mide, meme, baş ve boyun kanseri oldukları tespit edildi.

  SİGARA TİRYAKİLERİ

  Araştırma sonuçlarına göre kanserli vakaların yüzde 90’ı sigara içiyor. Araştırmaya katılan kişilerin DNA’sında mutasyon, kromozomlarında ise bozulma olup olmadığına da bakılırken, Karadeniz’deki kanser vakalarının yüzde 38’inde, diğer bölgelerde ise (kontrol grubunda) yüzde 36 oranında mutasyona rastlandı. 9 hastada ise kromozom hasarı belirlendi, ancak bu kişilerin de teşhis amaçlı radyasyon aldıkları belirlendi. Bunun sonucunda da Çernobil’den etkilenen bölgeler ile etkilenmeyen bölgeler arasında farklılık görülmediğine karar verildi.

  SON 10 YILLIK VERİ

  Araştırmanın son on yıllık kanser verilerinin toplanması, hane halkı çalışması, tiroid kanseri çalışması, biyolojik doz tayini çalışması olarak dört aşamadan oluştuğunu söyleyen uzmanlar, sonuç olarak "Karadeniz bölgesinde Çernobil ile kanser arasında bir bağlantı bulunamamış olup, Edirne, Rize ve Isparta illeri arasında kanserin görülme sıklığı açısından da herhangi bir bir fark yoktur" dediler. Akdağ, Karadeniz’in bilimsel veriler ışığında incelendiğini belirterek ortaya çıkan sonucun 20 yıldır oluşan kanıyı doğrulamadığını bildirdi.

  BİLİM BÖYLE DİYOR

  Akdağ, bir gazetecinin "Siz bu saptamaya evet diyebiliyor musunuz" sorusuna "Tabii ki evet diyebiliyorum. Karadeniz Bölgesi’nde böyle bir artış yoktur, kaldı ki bu ’evet’i ben değil, bilim söylüyor" yanıtını verdi. Sigara ve alkolün büyük hastalıklara yol açtığını hatırlatan Akdağ, bu sebeple "Çernobil, sigara paketi taşıyan her insanın üzerindedir" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı