Gündem Haberleri

GÜNDEM

  CERN çağırdı

  Zülal ATAGÜN / İSTANBUL
  29 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 29 Haziran 2013 - 02:23

  Muz kabuğundan ürettiği plastik ile Google Bilim Fuarı’nda 15 Global finalistten biri olan ve yarışma sponsorlarından aylık bilim dergisi Scientific America’nın Science in Action özel ödülünü kazanan Elif Bilgin, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’deki bilim insanlarının da ilgi odağı oldu.

  Elif Bilgin, “Twitter’dan mesajlar alıyorum, beni CERN’e davet ediyorlar. En kısa sürede ben de iletişime geçip, onlarla çalışma imkânı yaratmak istiyorum” dedi.

  İLK FİKİR NİŞASTADAN

  Koç Lisesi 11. sınıf öğrencisi olan Elif Bilgin deneyini şöyle anlattı: “Muz kabuğundan biyoplastik üretme fikri hocalarımla yaptığım beyin fırtınası sırasında çıktı. Patatesin içinde nişasta bulunduğu için plastik olabildiğini öğrendim. İçinde nişasta olan atıklar araştırmaya başlayınca muz kabuğunu buldum. 100 gram muz kabuğunun yüzde 12’lik kısmı nişastadan oluşuyor, ayrıca çok fazla miktarda selüloz var içinde ki bu da biyoplastik elde etmeye fayda sağlıyor.” Bilgi’nin ürettiği plastik, kablolaların elektriksel yalıtımında kullanılabiliyor. Söz konusu plastik, kozmetik protezlerde de kullanılabilir.

  Doktor olmak istiyor

  8 yıl voleybol eğitimi aldığını, 6 yıl da piyano çaldığını belirten Bilgin, “Amerika’da tıp eğitimi almak istiyorum” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı