CERN ‘anlayışlı’ davranacak aday ülkelere ‘yeşil ışık’ yakacak

Yeliz ÖZ
10.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyanın nefesini tutarak izlediği yüzyılın deneyine ev sahipliği yapan CERN’in Dış İlişkiler Direktörü Dr. John Ellis, her yıl milli gelirleri oranında CERN’deki bilimsel çalışmalara katkı sağlayan üye ülkelerin yaşadıkları ekonomik sıkıntılar karşısında ‘anlayışlı’ davranacaklarını belirtti.

ÖZEL Bilfen Okulları’nın 15 öğrencisine kapılarını açan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de üç gün boyunca yüzyılın deneyini izledik. Türkiye’nin gözlemci üye statüsünde olduğu CERN’e, tam üyeliği konusunda görüşmelerin sürdüğünü anlatan CERN Dış İlişkiler Direktörü Dr. John Ellis, “Fakat bu yılın sonunda bir sonuca varılacağını umuyorum. Bununla birlikte CERN Komisyonu’nun görevlendirdiği bir denetleme kurulu Türkiye’yi Temmuz’da ziyaret edecek ve yetkililerle, fizikçilerle ve buna ek olarak şirketlerle görüşecek. Bu bize Türkiye’nin durumunun etkisi konusunda daha fazla bilgi verecek” dedi. Türkiye, 2009’da Sırbistan, Güney Kıbrıs, Slovenya ve İsrail ile aynı dönemde CERN’e tam üye olmak için başvurmuştu.

1.1 milyar Frank

1.1 milyar İsviçre Frangı bütçesiyle bilimsel çalışmaların yapıldığı CERN’in Dış İlişkiler Direktörü Dr. John Ellis ile global ekonomik krizin CERN’deki yansımalarını da konuştuk. Dr. Ellis, şimdilik CERN’in tüm üye ülkelerini göz önünde bulundurarak bütçeyi sabit tutma konusunda fikir birliğine vardığını söyledi. Yunanistan, Portekiz, İspanya gibi üye ülkelerinin gelecekte bazı ekonomik sıkıntılar yaşayabileceğini anlatan Dr. Ellis, “Fakat şu ana kadar bütçe konusunda bize herhangi bir talepte bulunmadılar” diye konuştu.

Anlayışlı olacağız

CERN Komisyonu tarafından 5 yılda bir yapılan bütçe planı doğrultusunda üye ülkelerin milli gelirleri oranında CERN’deki bilimsel çalışmalara katkı sağladığını söyleyen Dr. Ellis, şunları dile getirdi: “Portekiz’den ya da Yunanistan’dan önümüzdeki yıllarda CERN’e çok yüksek bir destek geleceğini düşünmüyorum ama özel problemleri olan ülkelerin özel durumları konusunda anlayışlı olma tarafındayız. Türkiye CERN’e katılmak için başvuru yapmış birçok ülkeden biri. Dolayısıyla Türkiye’nin de içinde olduğu bu ülkeler CERN’e üye olduğunda, dikkat edin CERN’e üye olursa demiyorum, onlar da CERN üyeliği için gerekli şartları yerine getirecekler. Umuyorum bu bütçeyi artıracaktır.”

Hükümetler destekleyici

Yunanistan’ın uzun yıllar ekonomik durumu nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğini anlatan Dr. Ellis, şunları söyledi: “Böyle durumlar geçmişte de oldu fakat tarihe baktığımızda genelde hükümetlerin CERN’deki çalışmaları destekleyici olduğunu görüyoruz.Deney programımımız yıllara yayılmış durumda. Biraz dev bir tankere benziyor. Dev bir tankeri durduramazsınız hemen yeniden çalışmaya başlar. CERN’de de işler devam etmeyi sürdürecek.”

Yüzyılın deneyini yerinde izlediler

AVRUPA Nükleer Araştırma Merkezi CERN’de iki Türk öğrencinin staj yapmasına sponsor olan Bilfen Okulları, yüzyılın deneyini 15 öğrencisiyle yerinde izledi. İsviçre Fransa sınırındaki laboratuvarda deney sürecine şahitlik eden 15 öğrenciye eşlik eden Bilfen İlköğretim Okulları Genel Müdürü Nurşen Kayatürk, “İlk kez Türkiye’den ilköğretim öğrencilerinin de içinde olduğu bir gruba CERN kapılarını açtı. Her yıl öğrencilerimizi CERN’e getirerek bu ziyaretin sürekli olmasını istiyoruz” dedi. Nurşen Kayatürk, Türkiye’den ilköğretim ve lise öğrencilerinden oluşan bir gruba CERN’ün ilk kez kapılarını açtığını da vurguladı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı