TEKİRDAĞ HABERLERİ

Çerkezköy’de Atık Suların Geri Dönüşümü Konuşuldu

IHA
26.02.2015 - 10:05Son Güncelleme :

VİLLEM TİMMERMAN

IHA

Atık suların geri dönüşümü ve su arıtma sistemleri, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen bir panelle masaya yatırıldı.
Ecoloro Türkiye Temsilcisi Mehmet Can Danyeli tarafından organize edilen panele Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Robert Sehuddeboom, Yardımcıları Villem Timmerman, Hester Yakman, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Birol Öztürk, ÇTSO Başkanı Süleyman Kozuva, ÇTSO Başkan Yardımcısı İsmail Akın, Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Sefil, Kent Konseyi Başkanı Serkan Karagöz, Ergene Derin Deşarj Genel Müdürü Mehmet Ceylan, Marmara Üniversitesi Su Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alaettin Yalçınkaya, Çerkezköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Olcay Palak, İrmet Hospital Başhekimi Op.Dr. Ahmet Türker, Optimed Hastanesi Genel Müdürü Op.Dr. Ayhan Arslan, İrmet Hospital Enfeksiyon Hastalıkları Uz. Dr. Günay Kaya, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Konferansın açış konuşmasını yapan Ecoloro Türkiye Temsilcisi Mehmet Can Danyeli mevcut su kaynaklarının iyi kullanılması gerektiğini ve özellikle evsel ve endüstriyel atık suların geri dönüşüme kavuşturulması için son teknoloji ile üretilen ve bu konuda dünyada örnek olan tek ülke olan Hollanda ile işbirliği yaparak harekete geçtiklerini belirtti.
Danyeli, su kaynaklarının akıllı kullanılması için her kesimin üzerine düşeni yapması gerektiğini ifade ederek, özellikle evsel ve endüstriyel atık suların tekrar geri dönüşümü ile önemli bir kazanım elde edildiğini kaydetti. Gerek sanayicilerin gerekse belediyelerin ortak bir çalışmayı acilen yapması gerektiğini kaydeden Danyeli, yer altı su kaynaklarının devamlı kirlenmesi nedeniyle su kaynaklarının yok olduğunu ve bu nedenle atık suların mutlaka arıtılması gerektiğini ifade etti.
"HOLLANDA GERİ DÖNÜŞÜME ÖRNEK BİR ÜLKE"
Programda konuşan Hollanda Başkonsolos Yardımcısı Hester Yakman ise, "Hollanda su ve su teknolojileri alanında dünyada bir numara ve bununla gurur duyuyoruz. Hollanda bildiğiniz gibi su kaynakları seviyesinin altında bulunuyor. Hollanda’nın su sevdası bir ülke olması dolayısıyla özellikle evsel ve endüstriyel atık sularında geri dönüşüme yeniden kazanılması için yaptığı çalışmalarla bu gün tüm dünyaya örnek olan tek ülkedir" dedi.
Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay da su kaynaklarının tasarruflu kullanılmasının önemine vurgu yaparken, böyle bir panelin yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Marmara Üniversitesi Su Kaynakları Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr. Alaettin Yalçınkaya, panelde yaptığı sunumda, "Bölge bir sanayi bölgesi ama işsizlik hat safhada. Ergene’de eskiden balık tutuluyordu. Ama şimdi balık yok. Ergene devamlı kirleniyor. Diyaceksinizki Tarakyalılar mı kirletiyor? Hayır. Zamanında önlem alınmadığı için sanayi atıkları tarafından kirleniyor" dedi.
Programa katılan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise panelin faydalı olduğunu vurgulayarak, belediye olarak buradaki konuları dikkate alacaklarını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Çerkezköy’de Atık Suların Geri Dönüşümü Konuşuldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 10 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çerkezköy’de Atık Suların Geri Dönüşümü Konuşuldu haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:18
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı