Gündem Haberleri

  Çerkez diasporası destek bekliyor

  A.A
  23.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kafkas Dernekleri Federasyonu KAF-FED’e bağlı İstanbul’daki Kafkas Dernekleri KAFDER, Çerkezlerin Ruslar tarafından sürgün edilişinin 146’ncı yıldönümünde, Beşiktaş İskelesi’nden denize siyah çelenk bıraktı.

  Sürgünün çocuklarıyız

  Beşiktaş Akaretler mevkisinde toplanan KAFDER üyeleri adına basın açıklaması yapan Nuray Tekkurşun, 21 Mayıs 1864’de sona eren Rus-Kafkas savaşının ardından insanlık tarihinin en trajedik sürgünlerinden birinin yaşandığını, Çerkezlerin yüzde 70’inin yurtlarından edildiğini belirtti.
  Tekkurşun, şunları söyledi: “Onbinlercesi sürgün yollarında can verdi. Sağ kalanlar, Osmanlı topraklarına dağıtıldı. Biz sürgünün çocuklarıyız. Dilimizi, kültürümüzü ve kimliğimizi her geçen gün kaybediyoruz. Çerkez diasporası adına, dünyaya sesleniyoruz: Varlığımızı korumamız için bize destek olun. Kafkas dillerinin yok olmasına izin vermeyin. Bize çifte vatandaşlık verin. Türkiye’den Abhazya’ya ve Kuzey Kafkasya’ya doğrudan ulaşmamızı sağlayın.”
  Açıklamanın ardından dernek üyeleri, slogan atarak Beşiktaş İskelesine kadar yürüdü. Burada şiirler ve ağıtların okunmasının ardından denize ölenlerin anısına çelenk bırakıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı