Cepteki kredi kartıyla Euro'lu alışveriş mümkün

Hürriyet Haber
09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kartlı ödeme sistemleri de, 11 ülke tarafından başlatılan AB ortak para birimi Euro'lu yaşama uydu. Europay International Euro Program Koordinatörü Dominique Bichut, Mastercard ile ilk Euro alışveriş işlemini Sabena Havayolları'ndan Brüksel-Frankfurt gidiş dönüş bileti alarak yaptı. Bichut yaptığı açıklamada, Mastercard sahibi olan herkesin Euro ile satın alma gücüne sahip bulunduğunu bildirdi. Euro'nun sadece Euro bölgesinde yaşanlar için değil, 11 Euro ülkesine iş seyahatine ve tatile gelenler için de geçerli olduğunu hatırlatan Bichut, bu nedenle Mactercard sahiplerini Avrupa'da büyük kolaylıklar beklediğini belirtti.

Dominique Bichut, Europay bünyesinde yeralan MasterCard, Maestro veya Eurocheque gibi ödeme sistemlerinin Ocak 2002'ye kadar tedavüle çıkmayacak Euro'ya alışma sürecinde önemli roller üstleneceğini ifade etti. Bichut, kart sahiplerinin Euro kullanım alışkanlıklarını belirleyecek bir dizi araştırma başlattıklarını ve ilk sonuçların yılın 2. çeyreğinde açıklanacağını duyurdu.

GÜLEN YÜZ LOGOSU

Varolan MasterCard ve Maestro kartı, Euro ile alışverişte kullanıldığında, hesap ekstresi hem Euro, hem de yerel para birimi karşılığını gösterecek. Bu arada, Euro kullanan mağazalar, ‘‘gülen yüz logosu’’ yapıştırıyorlar. Böylece hangi mağaza ve restoranların Euro ile alışveriş yaptığı, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ‘‘gülen yüz logosu’’ ile kolaylıkla anlaşılabilecek.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı