Gündem Haberleri

  Cepteki büyük tehlike

  Hürriyet Haber
  04.12.2009 - 09:28 | Son Güncelleme:

  Erkeklerin cep telefonu kullanırken kadınlara oranla daha dikkatli olması gerektiği bildirildi.

  KONYA’da Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Üyesi Yrd.Doç.Dr. Haluk Kulaksızoğlu, pantolonların ön cebinde taşınan telefonların erkeklerin testislerine zarar verdiğini belirterek, “Testislere zarar veren cep telefonu, sperm sayısını azaltıyor ve dolayısıyla da kısırlığa yol açıyor” dedi.

  BİLİMSEL OLARAK KANITLANDI

  Doç. Kulaksızoğlu, “Cep telefonunun erkeklerde, testislere ciddi oranda etkili olduğu özellikle testislerin ana vazifelerinden biri olan sperm üretimi üzerinde kötü etki ettiği bilimsel olarak kanıtlandı. Cep telefonunun sperm üretimini azalttığı tesbit edildi. Cep telefonu elektromanyetik dalgaların, oksijen radikalları dediğimiz bizim vücudumuzun istemediği atık maddelerin testis içinde artmasına ve buradaki hücrelerin bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle cep telefonlarını özellikle pantolonların ön cebinde taşımamaya özen göstermeliyiz” dedi.Kulaksızoğlu, cep telefonlarının testislerden uzak bir yerde tutulması gerektiğine belirterterek,kalbe yakın tutulursa kalbe, beyne yakın tutulursa beyne, testislere yakın tutulursa testislere zarar verdiğini belirtti.

  UÇAK SEYAHATLERİ DE TEHLİKELİ

  Cep telefonunda olduğu gibi hava kirliliğinin ve sık sık gerçekleşen uçak yolculuklarının da sperm üretimini azalttığına dikkat çeken Dr. Kulaksızoğlu, “Cep telefonu dışında, hava kirliliği de sperm sayısını ve hareketliliğini ciddi oranda düşürüyor. Uzun uçak seyatleri de aynı şekilde. Çünkü, uçağın belirli bir yüksekliğe çıkması aldığımız radyasyon oranını artıtığı için spermi etkiliyor. Bunun dışında, işi nedeniyle sıcak ortamda bulunması da sperm üretimini bozabiliyor.Bu etkilerinazalmasını sağlamak için de mutlaka E vitamini kulanılmalıdır” dedi.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı