« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cepler artık hep kapsama alanı içinde

Yeni 3G geniş bandına sahip cep telefonu şebekelerini çalıştırmak için gereken direk sayısını azaltan ve kapsama alanındaki ‘ölü noktaları’ en aza indiren yeni ‘akıllı’ telefon antenleri, bu yaz Atina’da Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez denenecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
3G şebekeleri, bugün hizmet veren GSM sistemlerinden farklı frekanslar kullandıklarından, yeni antenlere ihtiyaçları vardır. Yalnızca İngiltere’de bugüne kadar 100 bin anten tasarlandı. ‘Akıllı’ antenlerin mucitlerinden London Üniversitesi'nden Laurie Cuthbert ise, en iyi erişimi sağlayabilmek için birbirleriyle iletişim kurabilen antenlerin, yeni anten sayısını yüzde 15 azaltacağını söylüyor.

Cuthbert’in yeni sistemi, antenlerin tüm kablosuz şebekede otomatik olarak iletişim kurabilmelerine ve kaynaklarını, en çok ihtiyaç duyulan alana aktarabilmelerine olanak tanıyor. Uzman, ‘Daha fazla baz istasyonu kurmadan ve yalnızca baz istasyonlarını daha kullanışlı hale getirerek de kapasiteyi arttırabilirsiniz’ diyor.

Araştırmacılar, iddiaların gerçek olup olmadığını anlayabilmek için bu akıllı antenleri, Atina Uluslararası Havaalanı’nda deneyecekler. Antenler, yolculara yeni hizmetler sağlayacak sistemin bir parçası olacak.

Havaalanı için çözüm

Havaalanı şebekesi, hem GSM’nin hem de 3G’nin özelliklerini barındıran bir ‘2.5G’ sistemi olacak. Avrupa Birliği tarafından desteklenen Adamant adlı proje, havayolu şirketlerinin geç kalan bir yolcuya ulaşamadığı durumlarda yaşanan gecikmeleri en aza indirmeyi amaçlıyor.

Adamant, yolcuları cep telefonları aracılığıyla gecikmeler, check-in veya güvenlik noktalarındaki yoğunluk ve uçuşa ne kadar süre olduğuyla ilgili olarak uyaran akıllı antenler içeren bir şebekedir. Ancak Adamant’ın güvenilir olarak çalışabilmesi için havaalanında herhangi bir ölü noktanın bulunmaması gerekiyor.

Bir şebeke içindeki bir ünitenin çok fazla telefon konuşması nedeniyle aşırı yüklenmesi ve antenin, kapsama alanının en ucundaki cep telefonu kullanıcılarını iptal ederek, erişim alanını daraltmasıyla ölü noktalar oluşur.

Sistem bunu, iletim gücünü azaltarak yapar. İptal edilen servislere yardımcı olmak için, yakındaki antenlerin kapsama alanlarını genişletmeleri istenir, ancak yine de ölü noktalar kaybolmayabilir.

Cuthbert’in bu probleme alternatifi ise, kapsama alan düzenini elektronik olarak değiştirebilen yeni bir düzendir. Bunda sözgelimi dairesel olan alan, ölü noktaları yok etmek için uzun bir elipse dönüşebilir. Burada önemli olan, antenin nasıl kontrol edildiğidir.

Komşuyla pazarlık!

Cep telefonu kullanıcılarının kapsama alanı dışında kalması çok seri gerçekleşir. Kontrol merkezinde çalışan bir kişinin, bu alanın düzeninin ne zaman değiştirileceğini takip etmesini beklemek doğru değildir. Araştırmacılar da bu nedenle, her bir antenden sorumlu olacak, kendi kendini kontrol edebilen yazılım sistemleri geliştirdiler.

Yazılımlar, beklenmeyen ölü noktaların oluştuğu ortamlarda, insan müdahalesi olmadan çalışabilen programlardır. Adamant’ta herhangi bir ünitenin çok fazla kullanıcısı varsa, o üniteden sorumlu yazılım ajanı, yakınlardaki antenlerle ‘pazarlık yapar’ ve hangisinin yardım edebileceğini öğrenir. Eğer komşu anten çok dolu değilse, erişimi olmayan kimselere erişim sağlar. İşte bu, bu yaz Atina’da denenecek sistem.

DAHA İYİ KAPSAMA ALANI

Akıllı antenler, komşularına danışarak daha iyi erişim imkanı sunacak.

Varolan sistem

1-
Aşırı yüklenme yaşayan birim, kapsama alanını azaltmak için gücünü düşürür.

2- Komşu birimler, meşgul birim yönünde güçlerini arttırırlar.

3- Kapsamanın azaltılması, daha az insanın hizmet alması demektir.

Yeni sistem

Ölü noktaların da erişim alabilmesi için yazılım ajanları komşu birimlerle pazarlık eder ve yedek kapasiteye sahip antenlerden, kapsama alan şekillerini değiştirmeleri istenir. Böylece tam hizmet sunulur.

Bunları da Beğenebilirsiniz