Gündem Haberleri

  Cephanelikle ilgili 6 subay gözaltında

  Hürriyet Haber
  22.04.2009 - 13:19 | Son Güncelleme:

  İstanbul Poyrazköy’deki kazıda bulunan cephanelikle ilgili soruşturma derinleştirildi, 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 6 kişinin 4’ü muvazzaf subay, 2’sinin de ordudan emekli olmuş subaylar olduğu belirtildi.

  İŞTE OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

   

  Ergenekon soruşturması kapsamında, İstanbul Poyrazköy'deki İstek Vakfı'na ait arazide dün başlatılan kazı çalışmalarında ele geçirilen muhimmatla ilgili ilk görüntüler ortaya çıktı. Çok sayıda mühimmatın bulunduğu arazide kazı çalışmaları bugün de sürüyor.

   

  Polis ekipleri tarafından Beykoz Poyrazköy Keçilik Deresi mevkiinde dün başlatılan kazı çalışmalarında 12 lav silahı, el bombaları, roketatar ve çok sayıda mühimmat bulunmuştu.

   

  ARA VERİLDİ


  Poyrazköy'de süren kazı çalışmalarına yağmur nedeniyle ara verildi.

  İSTEK VAKFI'NDAN AÇIKLAMA 

  Kazı çalışmalarının ardından İstek Vakfı tarafından yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, arazinin 1992'de İstek Servis A.Ş. tarafından satın alındığı, ancak askeri yasak bölge ve sit alanı olması nedeniyle hiçbir şekilde tasarruf edilemediği belirtilerek şöyle denildi: "Bu arazinin ikinci derece kara askeri yasak bölge ve sit alanı olması hasebiyle o tarihten bu yana şirket tarafından hiçbir şekilde tasarruf edilememiştir. Araziye giriş ve çıkışlar ancak komutanlığın izni ve asker nezaretinde yapılabilmektedir. Nitekim Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2006/428 esas sayılı dosyasıyla ilgili olarak 8 Mayıs 2008 tarihinde yapılan keşifte de komutanlıktan izin alınıp asker nezaretinde keşif icra edilebilmiştir.Bu arazi, Milli Savunma Bakanlığı'nca 2008 yılı kamulaştırma planına alınarak kamulaştırma işlemlerine başlanılmış ve bu hususta tapu sicil müdürlüğünce kamulaştırma şerhi konulmuştur. Arazi halen Deniz Kuvvetleri SAT Grup Komutanlığı'nca eğitim alanı olarak kullanılmaktadır. Söz konusu arazi bugüne kadar İSTEK Vakfı'nın hiçbir şekilde tasarrufunda ve kullanımında olmamıştır."

   

  İSİMLER BELLİ OLDU


  Poyrazköy'deki kazıyla ilgili olarak gözaltına alınanların isimleri belli oldu. Gözaltına alınan isimler şöyle: Binbaşı Levent Bektaş, Emekli Yarbay Ercan Kireçtepe, Binbaşı Emre Onan, Yarbay Mustafa Türkan Ecevit.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı