‘Cep', yeni telefon devleri yaratıyor

Hürriyet Haber
28.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

1990'ların başında kullanılmaya başlanan cep telefonları, telekomünikasyon sektöründe yeni devler doğurdu. Bir süre öncesine kadar adını kimsenin duymadığı İngiliz Vodafone adlı telekomünikasyon kuruluşu, kısa sürede abone sayısıyla AT&T ve Bell Atlantic gibi iletişim devlerini geride bırakarak 62 milyar dolarlık bir dünya şirketi haline geldi.

Vodafone, ABD'li Air Touch ile birleşerek Vodafone AirTouch adını alırken, 22.6 milyon abonesi ile dünyanın en fazla abonesine sahip kuruluşu ünvanını kazandı. Bu birleşme sonrasında Japon ve Çin telekomünikasyon şirketleri de ikinci ve üçüncülüğe indiler.

Cep telefondaki devrim pek çok kişiyi şaşırtarak, cepteki öngörüleri alt üst etti. 2000 yılına bir kala gelişmiş ekonomilerdeki cep telefonu nüfusun yarısına ulaşacağı sanılıyor. İskandinav ülkelerinde yaygın olarak kullanılan kablosuz telefonlar da yerini, sayıları nüfusu da geçecek olan cep telefonlarına bırakıyor.

YARATICILIK

Vodafone AirTouch geleceğini çok basit bir ilke üzerine kuruyor; ‘‘teknolojik gelişim ve hizmette kaliteye de izin verecek olan fiyatta ucuzluk.'' Henüz küresel cep telefonu yaygın servis hizmetleri sunulamadı. Şirketin öncelikle ele aldığı konuların başında, yakın servis ve telefonda yaratıcılık geliyor. Bu cep telefonu şirketlerinde ayakta kalmanın da bir şartı sayılıyor.

Cep teknolojisinde en önemli fark ABD genelinde yaygın olarak analog sistem bulunurken, Avrupa kıtasında GSM olarak bilinen dijital sistemin kullanılması. Bu teknolojik farklılık, dünyanın en büyük cep şirketi Vodafone AirTouch'ın yaygın servis kurabilmesinde sorunlar yaratıyor.

Satışları patlayan cep telefon endüstrisinde Avrupalı şirketler, Avrupa Komisyonu'nda ABD'li şirketleri ayırımcılık yapmakla suçladılar. Avrupalı şirketlere göre, ABD'li cep telefonu şirketleri küresel paylaşım anlaşmasındaki standartlara uymuyor. Avrupa Komisyonu'nun Endüstri Politikası Bölümü'nden Paul Verhoef, ‘‘Biz dünya standartı peşindeyiz. Avrupa'nın dijital sistemi olan GSM, ABD ve Kanada'nın küçük bir bölümü dışında dünyanın her yerinde çalışıyor'' dedi.

ABD ise sistemdeki rekabeti destekliyor ve ‘‘yeni Avrupa yanlısı'' bir standart anlayışının üretimdeki rekabetci standartın önüne geçmesinden kaygılandıklarını da açığa vuruyor.

Abone sayısı yüksek telefon kuruluşları

Şirket Ülkesi Abone (milyon)

1. Vodafone AirTouch Uluslararası 22.6

2. NTT DoCoMo Japonya 22.3

3. China Telecom Çin 20.9

4. Telecom İtalia Mobile İtalya 14.3

5. AT&T ABD 9.1

6. Bell Atlantic ABD 7.9

7. BellSouth ABD 7.7

8. SBC Wireless ABD 6.7

9. Mannesman Mobilfunk Almanya 5.9

10.T-Mobil Deutsche Telecom Almanya 5.7Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı