Ege Haberleri

EGE

  Cep uyarısı

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.12.2000 - 00:01

  TÜBİTAK Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Uğur, cep telefonlarının baz istasyonlarından daha tehlikeli olduğunu öne sürdü, ‘‘Gerekmedikçe kullanmayın’’ dedi

  TÜBİTAK Ulusal Meteoroloji Enstitüsü Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Uğur, baz istasyonlarının, kullanılan cep telefonları kadar tehlikeli olmadığını savundu. Doç. Dr. Uğur, Türkiye'de 88 istasyonda yapılan ölçümlerde uluslararası standartları bulan radyasyon yayılımına rastlanmadığını açıkladı.

  MUĞLA Belediye Başkanı Osman Gürün'ün, kamuoyunda cep telefonlarıyla ilgili tartışmalara açıklık getirmek için düzenlediği toplantıya TÜBİTAK ve Turkcell yetkilileri de katıldı. Başkan Gürün, insan sağlığını yakından ilgilendiren konunun detaylı olarak aydınlatılması gerektiğini bildirdi.

  TELEFONn abonesi ve kullanım süresine paralel olarak baz istasyonu sayısının da artacağını kaydeden Doç. Dr. Hüseyin Uğur, elektromanyetik radyasyon ortamlarının insanı etkileme biçiminin farklı olduğuna işaret etti, baz istasyonlarının karşısında fazla durulmaması gerektiğini söyledi.

  NE YAPMALI?

  DOÇ. Dr. Hüseyin Uğur, asıl sorunun cep telefonları olduğunu öne sürdü, ‘‘Telefonları gerekmedikçe kullanmayın. Anteni kendinizden uzak tutun. Mümkünse kulaklık ve mikrofon kullanın. Risk açısından baz istasyonları ilk sırada yer almıyor. Telefonların zararı baz istasyonlarından fazla’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı