Cep telefonunda ‘Global’ operasyon

Hürriyet Haber
24.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Global Menkul Değerler, Osman Kavala'nın borç temizleme operasyonu sırasında GSM operatörü Turkcell'e ortak oldu. İlk etapta Turkcell'in yüzde 1.5'lik hissesinin satışı kesinleşti. Kavala'nın Bilka adlı şirketini satın alan Global ve İngiliz ortağının Turkcell'deki hissesi yüzde 6'ya çıkacak.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) önde gelen aracı kurumu Global Menkul Değerler, Çukurova Holding'in büyük ortağı olduğu GSM (cep telefonu) operatörü Turkcell'e sürpriz bir atakla ortak oldu. Global Menkul Değerler'in de içinde bulunduğu bir ekip, Turkcell'in daha önce Osman Kavala'ya ait Bilka adlı şirketin elinde bulunan yüzde 6'lık hissesini ilginç bir operasyonla satın alındı. Ancak, ilk aşamada Turkcell'in yüzde 1.5'luk hissesinin satışının kesinleştiği, geri kalan bölümü için ana ortak Çukurova Grubu ile olan bazı sorunların giderilmesi için görüşmelerin sürdüğü ifade ediliyor.

KAVALA BORÇLANINCA

Turkcell'in yüzde 6'lık bölümünün satış rakamıyla ilgili bilgi verilmezken, şirketin toplam piyasa değerinin bazı hesaplamalara göre 20 milyar dolara yakın olduğu ifade ediliyor. Bu durumda, Turkcell'in yüzde 6'sının değeri de 1.2 milyar dolara ulaşıyor. Ancak, Global'in içinde yer aldığı ekibin, bu miktarda bir ödeme yapmasının söz konusu olmadığı kaydediliyor.

İş dünyasının renkli simalarından biri olan Osman Kavala, Turkcell'e Bilka adlı şirketi aracılığıyla ortak oldu. Ancak, Kavala diğer işlerinden dolayı piyasaya borçlandı. Kavala'nın borçlu olduğu işadamları arasında Sümerbank'ın sahibi Hayyam Garipoğlu'nun da bulunduğu belirtiliyor.

Kavala, bu borçlarını bir şekilde temizlemek için harekete geçti ve sonuçta tamamına sahip olduğu bilgisayar şirketi Bilka'nın yüzde 97'lik hissesini satmak zorunda kaldı.

Piyasadaki söylentilere göre, Global Menkul Değerler Turkcell'e doğrudan ortak olmayı öngörmüyor. Bunun yerine, İngilizler'le yeni bir şirket kurup, o şirketin Bilka'nın yüzde 97'lik hissesini yönetmeyi amaçlıyor.

Kavala'nın borç temizleme çabası sırasında gerçekleşen bu alışverişte, Turkcell'in yüzde 1.5'luk hissesi ilk aşamada Global'in de içinde yer aldığı ekibe geçti. Ancak, geri kalan yüzde 4.5'luk bölümünde ise Kavala ile Çukurova Grubu arasında yaşanan bazı anlaşmazlıklar nedeniyle hukuki sorun olduğu ifade ediliyor. Turkcell'in yeni ortakları, bu sorunu çözmek için Çukurova Grubu ile görüşmelerini sürdürüyor.

EN BÜYÜK OPERATÖR

Halen Türkiye genelinde 3 milyonun üzerinde abonesi olan, Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell, 1994 yılında Çukurova Holding, Bilka ve İsveçli Ericsson firmasının ortaklığında kuruldu. Ericsson firması, bir süre önce şirketdeki hisselerini Çukurova Grubu'na devrederek Turkcell ile organik bağını bitirdi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı