Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cep telefonları AKBİL olacak

  Hürriyet Haber
  06.12.2009 - 11:01 | Son Güncelleme: 06.12.2009 - 11:01

  BELBİM (Belediye Bilgi İşlem A.Ş.) Genel Müdürü Ahmet Kazokoğlu İstanbul ulaşımı için hazırlanan yeni projeleri anlattı… İstanbulluların hayatını kolaylaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Kazokoğlu, cep telefonlarının AKBİL’e dönüşeceğini söyledi.

  CEP TELEFONUNDAN BİLET DOLDURULACAK


  BELBİM Genel Müdürü Ahmet Kozukoğlu, planladıkları iki projenin olduğunu ve bu projenin bir GSM operatörüyle geliştirildiğini söyledi. Yeni projeyle cep telefonundan bilet dolumu yapılabileceğini ve bilet ücretinin SMS ile ödenebileceğini söyledi.

  Kazokoğlu sistemi şöyle anlattı: “Cep telefonunuzla bir mesaj atacaksınız BELBİM size bir mesaj gönderecek, daha sonra cep telefonunuzla herhangi bir otomata gideceksiniz, biletiniz dokununca sizi tanıyacak, cep telefonu üzerinden SMS ile ücretinizi ödenmiştir diyecek ve siz bir otomata giderek paraya el sürmeden faturanıza yansıyacak şekilde biletinizi dolduracaksınız”

  CEP TELEFONLARI AKBİLE DÖNÜŞÜYOR

  Diğer bir uygulamayla da cep telefonunun içyapısını bilete dönüştüreceklerini söyleyen Kazokoğlu, bu uygulamayla cep telefonunun aynı zamanda sim karta operatörlerle özel bir protokol anlaşma yaparak AKBİL’e dönüşeceğini belirtti.

  Kozakoğlu, dünyada bu teknoloji pilot denemelerle uygulandığını söyleyerek “Tüm bu projeler uygulamaya geçtiğinde Türkiye’nin hayatını önemli ölçüde kolaylaştıracağız” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı