‘Cep’te yeni bir pencere açacak

Hürriyet Haber
04 Eylül 2013 - 01:46Son Güncelleme : 03 Eylül 2013 - 23:30

Windows işletim sistemiyle bilişim dünyasına damgasını vuran yazılım devi Microsoft, akıllı telefon rekabetinde Apple ve Samsung’la mücadele etmek için Finlandiyalı cep telefonu devi Nokia’yı 7.2 milyar dolara satın aldı.

YAZILIM dünyasına ‘Windows’ işletim sistemiyle damgasını vuran ABD’li bilişim devi Microsoft, cep telefonu pazarının bir zamanlar açık ara lideri Nokia’yı yaklaşık 7.2 milyar dolara satın aldı. Akıllı telefon pazarı açısından en önemli birleşmelerinden biri olan söz konusu satın alma anlaşmasıyla iki şirket güçlü yanlarını biraraya getirecek. Anlaşma detaylarına göre Microsoft, Nokia’nın telefon, servis ve patent bölümlerini satın aldı. Anlaşma çerçevesinde Microsoft 2 milyar dolar Nokia’nın patentlerine ödeyecek. Nokia’nın 4
bin 700’ü Finlandiya’da olmak üzere toplamda 32 bin Nokia çalışanı ise Microsoft ekibine katılacak. Nokia’nın CEO’su ise Stephen Elop ise Microsoft’ta mobil telefon bölümünde başkan olarak yer alacak.

NOKIA’NIN MÜZİĞİ MICROSOFT’A

Mobil yazılım ve donanım geliştiren Microsoft ve Nokia birleşmesiyle her iki şirket açısından yeni bir dönemin kapısı açılacak. Kullanım arayüzü ve donanım arasında birbirine daha başarılı bir şekilde birbirine entegre olmuş Windows Phone 8 işletim sistemli cihazlar geliştirilecek. Bu anlamda atılacak ilk adımlardan biri Nokia servislerinin Windows Phone işletim sistemlerine entegre olması geliyor. Öte yandan Nokia ile Microsoft’un cihaz tasarımları önemli farklılıklar içeriyor. Nokia Bu yüzden Nokia markalı cihazlar yeni dönemde önemli bir tasarım değişikliğine gitmesi muhtemel seçenekler arasında gösteriliyor.
Değişiklik olacak alanlardan bir diğeri ise Microsoft’un akıllı telefon pazarındaki strateji. Bundan sonraki süreçte Microsoft, hem mobil işletim sistemi hem de akıllı telefonu üreten bölümle akıllı telefon pazarında Apple gibi hareket etmeye başlayacak. Bu yüzden Apple ve Microsoft arasındaki rekabet artık tam anlamıyla akıllı telefon pazarında da yaşanacak. Bu işin Microsoft tarafından dezavantajları da olabilir. Microsoft’ta bu süreçten sonra Nokia ile kendi cihazlarını üretirken Samsung ve HTC’ye işletim sistemi vermeye devam edeceği merak konusu.

Bir Motorola etmedi

MICROSOFT’un Nokia’yı satın almasıyla beraber Motorola’nın Nokia’dan daha fazla değere sahip olduğu ortaya çıktı. Arama motoru Google, kendi mobil işletim sistemi olan Android için geçen sene Motorola’yı satın almıştı. Yapılan anlaşmayla birlikte Google’ın Motorola’ya 12.5 milyar dolar ödediği açıklanmıştı. Nokia ile Motorola arasındaki fark yaklaşık 5 milyar dolar civarında bulunuyor.    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı