‘Cep’te konuşma 148.6 dakikaya çıktı, Turkcell’in kârı 1.4 milyar liraya indi

Hürriyet Haber
14.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Turkcell İletişim’in 2009 yılının ilk 9 ayındaki kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 düşerek 1 milyar 449 milyon TL oldu.

Turkcell’in ilk dokuz aydaki konsolide geliri ise yüzde 2.5’lik artışla 6 milyar 676 milyon TL olurken, üçüncü çeyrekteki kârı ise, geçen yıla göre yüzde 31’lik gerileme ve bir önceki çeyreğe göre yüzde 27’lik artışla 497 milyon TL olarak gerçekleşti. Turkcell Grup’un üçüncü çeyrekteki konsolide geliri ise 2 milyar 368 milyon TL oldu.
1.55 milyar TL yatırım
Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, grubun bu yılın üçüncü çeyreğindeki amortisman, vergi, faiz (FAVÖK) öncesi kârı ve net kârının arabağlantı maliyetleri ve iştiraklerin azalan katkısı nedeniyle geçen yılın aynı dönemine göre azaldığını söyledi. FAVÖK’ün 814 milyon TL olarak gerçekleştiği bilgisini veren Ciliv, “Pazar 3G ile hareketlendi. Grup net kârı da 497 milyon TL oldu. İlk dokuz ayda 1 milyar 55 milyon TL yatırım yaptık” dedi.
Kullanım dakikası arttı
Türkiye’de üçüncü çeyrekte mobil hat penetrasyonunun birden fazla sim kart kullanımının düşmesi nedeniyle gerilediğine değinen Ciliv, “Ancak, üçüncü çeyrekte Turkcell faturalı abone sayısı 482 bine, net abone alımı ile 9.1 milyona ulaştı. Toplam abone rakamı ise 338 bin düşüşle 36 milyon oldu. Abone başına aylık kullanım dakikası da bir önceki çeyreğe göre yüzde 16’lık artışla 148.6 dakika oldu. Abone başı aylık ortalama gelir ise, yıllık bazda düşerek 19.7 TL oldu” diye konuştu.
Mobil internet patladı
Süreyya Ciliv, 3.9 milyon kayıtlı Turkcell 3G abonesinin 1.8 milyonunun aktif kullanıcı olduğunu da dile getirerek, şöyle konuştu: “Turkcell şebekesinde 4 milyona yakın 3G’li cihaz var. Son üç ayda 175 bine yakın Vınn, 3G’li netbook ve notebook satıldı. Son dokuz ayda mobil internet hacmi yedi katına çıktı. 3G sonrasında data kullanımı dört kat arttı.”

Hissedar sorunları bizim çalışmamızı hiç etkilemiyor

SÜREYYA Ciliv, yabancı hissedarları TeliaSonera ve Alfa’nın Turkcell’de bulunan doğrudan ve dolaylı paylarını New York Borsası’nda işleme açık yeni bir şirket altında birleştirme kararıyla ilgili soruyu şöyle yanıtladı: “Turkcell halka açık bir şirket. Hissedarları arasında olay olabilir. O hissedarlar arasında olan bir konu. Turkcell ekosistemiyle çalışmaya devam ediyor. Hissedarlarımız arasındaki olaylar bizi bugüne kadar etkilemedi, bundan sonra da etkileyemecektir. Turkcell’in ortaklık yapısıyla ilgili 15 yıl önce olduğu gibi şimdi de birçok olasılık var. 10 yıl sonra da hisselerin değişmesi konusunda birçok olasılık
olabilir. Türkiye’nin, Turkcell’i olarak kalmaya devam edeceğiz.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı