Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cep sigaradan zararlı

  Hürriyet Haber
  30.03.2008 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Ünlü beyin cerahı cep telefonunun sigaradan daha zararlı olduğunu açıkladı.

  Tıp alanında çok sayıda ödül sahibi İngiliz beyin cerrahı Prof. Vini Khurana, cep telefonlarının sigaradan da asbestten de daha zararlı olduğunu ve kansere yol açtığını öne sürdü.

  Cep telefonu üreticilerine seslenen Khurana, cep telefonlarındaki radyasyon oranının mutlaka düşürülmesi gerektiğini savundu.

  Halka da "cep telefonlarınızı mümkün olduğu kadar az kullanın,  mecbur olmadıkça kullanmayın" çağrısında bulunan Prof. Vini Khurana,  hükümetin de acil önlemler alması ve cep telefonu üreticilerinin radyasyon seviyesini düşürmesini sağlaması gerektiğini ifade etti.

  Khurana'nın araştırmasının sonuçları, cep telefonlarının sağlığa muhtemel zararları konusunda bugüne kadar yapılmış en olumsuz tahmin  olarak kabul edilirken, Khurana'nın araştırmasının sonucunda hazırladığı  makale IoS adlı sağlık dergisinde yayımlandı.

  Khurana, 10 yıl boyunca cep telefonu kullananların beyin kanserine  yakalanma oranlarının iki kat arttığını öne sürdüğü araştırmasında,  beyin kanserlerinin gelişmesinin de 10 yıl kadar süre aldığını belirtti.

  Bilimsel araştırmalar alanında 16 yılda 14 ödül alan ve 40'a yakın  makalesi bulunan Prof. Khurana'nın, araştırması sırasında cep  telefonlarının etkileri konusunda bugüne kadar yapılmış 100'den fazla  araştırmanın sonuçlarını da yeniden değerlendirdiği bildirildi.

  Cep telefonlarının beyin tümörlerine yol açtığının gelecek 10 yıl  içinde kesinlikle kanıtlanmasını beklediğini de belirten Khurana, hemen  önlem alınmazsa gelecek 10 yılda beyin tümörü vakalarında büyük artış  görülebileceğini ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı