ANKARA HABERLERİ

"Cep" nüfusumuz tüm Avrupa'yı solladı

Hürriyet Haber
21.08.2012 - 15:36Son Güncelleme : 21.08.2012 - 15:40
Hürriyet Haber

Tamer TOĞANAŞ (AA)

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin mobil telefon kullanımında, abone başı 299 dakika ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresiyle Avrupa’da ilk sıraya yükseldiğini bildirdi.
Bakan Yıldırım, AA muhabirine bilişim sektöründe yılın ikinci çeyreğine ilişkin pazar verilerini değerlendirdi.
Bilgi teknolojileri ve iletişim alanında uyguladıkları stratejiler neticesinde, 2015 yılında gerçekleşmesi öngörülen hedeflerin, 2012 yılında gerçekleştiğini ifade eden Bakan Yıldırım, Türkiye’yi bilişim alanında Afrika seviyesinden alıp Avrupa seviyesinin bile ilerisine taşıdıklarını söyledi.
Türkiye’de bilişim alanındaki büyüme ve gelişmelerin 2012 yılında da hızla devam ettiğini belirten Yıldırım, bilgi teknolojileri ve iletişim sektöründe, 2012 yılının ilk altı ayında özellikle geniş bant erişim hizmetleri başta olmak üzere, birçok alanda önemli artışlar gerçekleştiğini vurguladı.
 
Mobil internet 1 yılda yüzde 80 arttı

Geniş bant erişim hizmetlerinin, artık bilgi toplumuna dönüşüm sürecindeki dünyada, gelişmişliği gösteren önemli göstergelerden biri olduğunun altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti:
“Türkiye’de bundan 10 yıl önce geniş bant erişim abone sayısı yalnızca 100 binin altındayken, bugün bu rakam 19 milyon kişiyi geçti. Bunun yaklaşık 11 milyonu mobil internet kullanan abonelerdir. Bu da toplamda Türkiye’de 50 milyon internet kullanıcısı olduğuna işaret ediyor. Mobil internet abone sayısı son bir yılda yüzde 80’in üzerinde arttı.”
 
3G aboneliğinde Avrupa’yı çoktan geçtik
 
Türkiye’de, mobil bilgisayardan veya cep telefonundan internet kullananların sayısında da çok hızlı bir artış olduğuna dikkati çeken Yıldırım, “Türkiye’de cep telefonu abone sayısı da yaklaşık 67 milyona ulaştı. Yaklaşık 39 milyon 3G abonesi bulunuyor. Cep telefonu kullananların içinde yüzde 58 olan bu oran, yüzde 30 olan Avrupa ortalamasının çok üzerinde” diye konuştu.
Bakan Yıldırım, Türkiye;de mobil trafik hacminin sürekli artma eğiliminde olduğunu, 2012 yılı ikinci çeyrekte de toplam mobil trafik hacminin 43,5 milyar dakika seviyelerine çıktığını ve 2012 yılı sonunda toplam görüşme süresi ve kısa mesajla haberleşmede yüzde 20 civarında bir artış gerçekleşeceğinin öngörüldüğünü ifade etti.
Türkiye’de yakın geçmişte sabit telefonların bile çok yaygın olmadığını, yıllarca çevirmeli telefonlarla iletişim ihtiyacın giderilmeye çalışıldığını anlatan Yıldırım, “Özellikle son 10 yılda mobil telefonlarda öylesine hızlı gelişmeler yaşandı ki, bugün, abone başına ortalama aylık mobil telefonla konuşma süresi 299 dakika ile Türkiye, Avrupa’da ilk sıraya yükseldi. 2004 yılından bu yana toplam ses trafiğinde yüzde 116, SMS hacminde yüzde 2.732, geniş bant internet kullanıcı sayısında yüzde 3.700 artış gerçekleşti” dedi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden "Cep" nüfusumuz tüm Avrupa'yı solladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ağustos 2012 tarihinde saat 15 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Cep" nüfusumuz tüm Avrupa'yı solladı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı