Dünya Haberleri

DÜNYA

  Cep mesajlı provokasyon elçilik yaktırdı

  Hürriyet Haber
  05 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 05 Şubat 2006 - 14:15

  Danimarka’da bir gazetenin Hz Muhammed karikatürlerini yayınlamasıyla başlayan kriz, dün Şam’da şiddete dönüştü. Binlerce kişi tekbirlerle Danimarka, İsveç ve Norveç büyükelçiliklerini ateşe verdi. İskandinav ülkeleri vatandaşlarına ’Suriye’yi terk edin’ dedi.

  TEHLİKELİ tırmanış dün zirveye ulaşarak, Şam’da şiddete dönüştü. Danimarka’da bir gazetenin yayınladığı ve İslam dünyasında tepki çekmesinin ardından "basın özgürlüğü" adına önce İskandinav ülkelerinde, daha sonra tüm Avrupa’da boy gösteren Hz Muhammed karikatürlerinin yarattığı kriz, barut fıçısına dönen Ortadoğu’nun fitilini ateşledi. Kopenhag’da yapılacak ırkçı bir gösteride Kur’an-ı Kerim’in yakılacağa dair bir cep telefonu mesajı alarak Şam’da toplanan binlerce Suriyeli, Danimarka ve Norveç büyükelçiliklerini yaktı.
  /images/100/0x0/55eb4de0f018fbb8f8b89dc1
  Dün binlerce Suriyeli öğle saatlerinde Şam’daki Danimarka büyükelçiliğinin önünde toplanmaya başladı. Sakin başlayan protestoda ortam SMS’li provokasyon üzerine gerildi. Öfkeli kalabalık, polisin gözyaşartıcı gaz ve tazyikli suyla yaptığı müdahaleye rağmen dağıtılamadı. Polis bariyerlerini zorla aşan kalabalık, İsveç ve Şili temsilciliklerine de evsahipliği yapan Danimarka büyükelçilik binasını önce taşladı, sonra ateşe verdi.

  FRANSIZ ELÇİLİĞİ SIRADAYDI

  Ardından altı kilometre uzaklıktaki Norveç büyükelçiliğine doğru yürüyüşe geçen protestocular, takviye polis ekiplerine rağmen durdurulamadı. Dört katlı bina, protestocuların "Allahüekber" nidalarıyla dakikalarca süren saldırısının ardından tamamen yandı. Kalabalık bu kez 9 kilometre mesafedeki Fransız büyükelçiliğine yöneldi. Aradan geçen zamanı iyi değerlendirerek tüm yolları kesen polis, öfkeli kalabalığı durdurmayı başardı. Haftasonu olması nedeniyle büyükelçiliklerde personel bulundurulmaması can kaybını önledi. Binaların ateşe verilmesinin ardından müdahale eden itfaiye, yangını büyümeden kontrol etti.

  Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de bulunan 80 vatandaşının ülkeyi acilen terketmesini istedi. Norveç ve İsveç de vatandaşlarının Suriye’ye gitmemesi yönünde çağrı yaptı. Kopenhag büyükelçisini Çarşamba günü Şam’a geri çağıran Suriye Yönetimi olayın ardından sessiz kalırken, İskandinav ülkeleri ortak yaptıkları açıklamada, Suriyeli güvenlik güçlerinin protestocularını engellemek için müdahalede bulunmadığını savundu. İsveç, protesto amacıyla Şam büyükelçisini geri çekti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı