‘Cep’ için üç yeni şebeke geliyor

Hürriyet Haber
14.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, ‘‘İki yeni GSM şebekesi için ihale çalışmasını tamamladık. Bir hak da Telekom'a vereceği. Böylece cep telefonu şebekesi 5'e çıkacak’’ dedi.

Tüp geçiş ihalesi eylülde bitecek

ULAŞTIRMA Bakanı Enis Öksüz, 870 milyon dolarlık İstanbul Boğazı Tüp Geçiş ile ilgili proje ihalesinin eylül başında tamamlanmış olacağını açıkladı. Bu ihalenin hemen ardından yapım ile ilgili ihaleye çıkılacağını da vurgulayan Öksüz, Ankara-İstanbul hızlı tren ihalesinin de tüp geçiş ile birlikte yürütüleceğini bildirdi. Öksüz, tüp geçiş ve hızlı tren ihalelerine Japonya, İspanya, Almanya ve Fransa'nın ilgi duyduğunu açıkladı. Öksüz, Ankara-İstanbul hızlı tren yolu ihalesinin de bir milyar dolara malolacağını belirtti.

ULAŞTIRMA Bakanı Enis Öksüz, Türkiye'nin iki yeni GSM şebekesinin ekimde ihaleye çıkarılması için çalışmalarını tamamladıklarını açıkladı. Öksüz, GSM için iki ayrı ihale düzenleyeceklerini, bir hakkın da Telekom'da kalacağını belirterek, ‘‘Halen faaliyette bulunan iki şirket de bunlara eklendiğinde cep telefonu hizmeti veren toplam 5 şirket olacak’’ dedi.

Öksüz, bu ihalelerin rekabeti artıracağını ve cep telefonlarından daha ucuz konuşma olanağını da beraberinde getireceğini belirterek, ‘‘İhale işlemi ekim en geç kasım ayında tamamlanmış olacak’’ diye konuştu.

Başta ABD olmak üzere birçok ülkenin büyük şirketlerinin GSM ihalesine büyük ilgi duyduklarını da söyleyen Bakan Öksüz, ‘‘ABD Büyükelçisi bizzat gelip ihale ile ilgilendiklerini söyledi’’ dedi. Öksüz, ABD'nin Türkiye Büyükelçisinin GSM ihalesine girecek ABD firmalarının yüzde 51 hak talebinde bulunduklarını da belirterek şöyle devam etti:

‘‘Ben Sayın Büyükelçiye de ilettim. Eğer hukuki zemini tam çözülür, Anayasa'daki engeller bu süre içinde kaldırılabilirse, tabii yabancı şirketlerin payını yüzde 51'e çıkarabiliriz. Ancak denetimle ilgili hukuki zemini çok iyi hazırlamamız lazım.’’

Öksüz, geçen hafta Gürcistan'a yaptığı ziyarette Batum-Tiflis demiryolunun yapımı konusundaki anlaşmayı da son aşamasına getirdiklerini belirtti. Bakan Öksüz, Batum Havaalanı'nın gerçekleşmesiyle Türkiye'nin Kuzey Doğu Karadeniz ulaşımının rahatlayacağını da belirtti. Öksüz, Gürcistan'ın Batum kentinde yapılacak havaalanına inecek Türk yolcuların bir süre otobüslerle Türkiye'ye taşınacağını ve Türk gümrüğündeymiş gibi işleme tabii tutulacaklarını bildirdi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı