Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cep için tüyolar

  Deyvi LEVİTAS / dlevitas@PCnet.com.tr
  03 Şubat 2006 - 10:27Son Güncelleme : 03 Şubat 2006 - 13:18

  Ocakta 64 bin satarak rekor kıran bilgisayar ve internet dünyasının en iyi dergisi PCnet, 3 CD + 1 DVD hediye ettiği şubat sayısında popüler cep telefonları için ücretsiz içerik sunan tüm kaynakları, cep telefonunuzu kişiselleştirebilmeniz için püf noktaları, kullanım önerilerive cep telefonu sırlarını inceledi.

  Yeni nesil cep telefonları, büyük ve renkli ekranları, kuvvetli işlemcileri, sundukları iletişim seçenekleri ve içerdikleri standartlar sayesinde adeta birer teknoloji üssü haline geldiler. Belirli bir fiyat çizgisinin üzerinde yer alan bir telefon satın aldığınızda ister istemez birçok yeniliğe ve olanağa kavuşuyorsunuz. Telefonların çoğu en azından Java kullanarak yazılmış uygulamaları çalıştırabiliyor. Hal böyle olunca kullanıcılar telefonlarını sadece haberleşmek için değil eğlenmek için de kullanabiliyorlar. Telefonlarını renkli melodiler, video görüntüleri ve oyunlarla süslüyorlar, anında mesajlaşma uygulamaları yükleyerek arkadaşlarından hiç kopmuyorlar. Bir de son günlerde özellikle televizyonlarda polifonik melodi ve grafik gönderen servislerin reklamını sıkça görüyoruz. Belli ki bu içeriğe de ciddi talep var. Yazımızda, bir cep telefonu kullanıcısının ihtiyaç duyabileceği tüm içeriğe erişebilmesi için ziyaret edilmesi gereken adreslere ve yüklemesi gereken uygulamalara yer verdik. Dilerseniz başlayalım…

  ÜCRETSİZ LOGO VE MELODİ

  www.ceplik.com adresinden erişebileceğiniz Ceplik.com web sitesinde ücretsiz melodiler ve logolar bulabilirsiniz. Türkçe olarak hazırlanan web sitesinde, yerli ve yabancı müzik melodilerini Poli, Wav, Amr, MMF ve IMY ses formatlarında indirebiliyorsunuz. Web sitesindeki logolarsa arabalar, sevgi, bayanlar, eğlencelik, hayvanlar, oyun & kahramanlar, ünlüler, simge & amblem, uzay, spor, diğer kategorileri altında toplanmış. Ceplik.Com çoğunlukla logo ve melodi ağırlıklı olarak hazırlanmış olsa da Nokia 40 ve 60 serileri, Ericsson T2xx, T3xx, T6xx modelleri, Siemens /images/100/0x0/55ea48bcf018fbb8f875efb9S-C60 ve CM55 için çeşitli oyun ve uygulamaları da barındırıyor. Ayrıca sitenin sol kısmındaki menüden 3Gp ve RM video dosyalarına, e-kitaplara ve Palm cep bilgisayarı için dosyalara da erişebiliyorsunuz. Ceplik.Com’da indirme işlemleri sitenin sizi yönlendirdiği WAP adreslerinden gerçekleştiriliyor. Cep telefonunuzu sitenin sunduğu adrese (http://ceplik.com/g81.wml gibi) yönlendirerek içeriğe ücretsiz olarak sahip oluyorsunuz.

  MIDI FORMATINDA MELODİLER

  Yeni nesil cep telefonlarının büyük çoğunluğu (özellikle Symbian kullananlar), MIDI formatındaki müzik ve melodileri çalabiliyorlar. Aşağıdaki web adreslerini ziyaret ederek, ücret ödemeden veya üye olmadan binlerce MIDI dosyasını bilgisayarınıza indirebilir, telefonunuza yükleyebilirsiniz.

  KLASİK MÜZİK ARŞİVİ

  www.classicalarchives.com Sitedeki Midi bölümüne tıklayarak üye olmadan 962 bestecinin 17000 parçasına erişebilirsiniz. Klasik müzik parçalarından güzel melodiler çıkabiliyor :)

  MIDI ARŞİVİ

  http://home.swipnet.se/ ~w-54954/midi.htm Tüm zamanların en çok sevilen 200’den fazla şarkısını bu siteden indirmeniz mümkün.

  OYUN MÜZİKLERİ

  www.vgmusic.com Yüzlerce midi oyun müziği indirebileceğiniz sevimli ve kullanımı kolay bir site.

  TÜRKÇE MELODİLER

  Detaylarla uğraşmak istemeyen ve sadece Türkçe melodilerle ilgilenenler www.cepken.net’i oldukça beğeneceklerdir. Sade ve kullanışlı bir tasarıma sahip olan bu sitede aradığınız parçaların MIDI versiyonlarını uygun başlıklara tıklayarak saniyeler içinde buluyorsunuz.www.cepken.net’te her kullanıcıya uygun bir melodi mevcut, sitede pop, rock, arabesk & fantezi, film & dizi müzikleri, dini ezgiler, Türk sanat müziği, rap & hip hop başlıkları altında şimdilik 2370 dosya bulunuyor.

  MERAKLISINA PÜF NOKTALAR

  /images/100/0x0/55ea48bcf018fbb8f875efbbSony Ericsson tarafından hazırlanan Themes Creator 2.0’ı (developer.sonyericsson.com) kullanarak ilgili firmanın tema değişikliğine izin veren tüm modelleri için kendi temalarınızı oluşturabilirsiniz. Ücretsiz ve kolay kullanımlı bir uygulama olan Sony Ericsson Theme Creator, yapılan tüm renk değişikliklerini eşzamanlı olarak izlemenize izin verir. Uygulamanın sunduğu şablonu kullanarak oluşturduğunuz yeni temayı kaydederek telefonunuza gönderebilir veya
  internet üzerinden paylaşabilirsiniz. Sony Ericsson Theme Creator’ın güzel özelliklerinden biri de internetten bulduğunuz herhangi bir tema dosyası üzerinde değişiklik yapıp tekrar kaydedebilmesidir.

  İyi bir 3GP veya MPEG4 video dönüştürücüye ihtiyacınız varsa... Yeni nesil cep telefonları yüksek sıkıştırma / kalite oranı sunan 3GP ve MPEG-4 (.MP4) standartlarını destekliyor. Bu standart sayesinde video görüntülerini cep telefonlarımızda saklayabiliyor ve dilediğimizde görüntüleyebiliyoruz. Büyük ekrana sahip bir telefonunuz varsa bu ekranı dizi, klip gibi video görüntülerini izlemek için kullanmayı düşünebilirsiniz. Ama öncelikle elinizdeki video dosyalarını küçülterek ve tekrar kodlayarak cep telefonunuzun anlayacağı biçime sokmalısınız.

  ImTOO 3GP Video Converter (www.imtoo.com/3gp-videoconverter.html) AVI, MPEG1/2/4,WMV, MP4, MOV, RM, DV, UV,H264 gibi video dosyalarını 3GP,3G2 (3GPP2) ve MPEG-4’eçevirebilen güçlü bir uygulamadır. ImTOO 3GP Converter video boyutu ve kalitesini özgürce ayarlamanıza izin verir, böylece cep telefonunuz için en iyi kaliteyi yakalayabilirsiniz.Sony Ericsson, Nokia, Motorola, Samsung, LG, Siemens, Panasonic, Sanyo, NEC gibi üreticilerin ürünleriyle uyumu test edilmiş olan bu güzel yazılımın desteklediği telefonların tam listesini
  www.imtoo.com/3gp-videoconverter/cell-phone-list.html adresinde görebilirsiniz.

  devamı PCnet'in Şubat sayısında....

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı