Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cep herkülü'nden gençlere nasihat

Dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, gençlerin sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmalarını, spor yapmalarını istedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan ve “Cep Herkülü” olarak anılan efsanevi Türk halterci Naim Süleymanoğlu, bir süre önce ciddi sağlık sorunları yaşadığını ve bunu atlattığını bildirdi.

İnsanların yaşamlarında çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşabileceğini ifade eden 43 yaşındaki milli sporcu, “Ben halterde her türlü başarıyı ve heyecanı yaşadım. Sporcular çalıştığında mutlaka başarıya ulaşacaktır” dedi.

Bulgaristan'dan 1986 yılında Türkiye'ye iltica eden Süleymanoğlu, şunları söyledi:
“Ben geldiğimde Türk halterinde bir şey yoktu. Türk halteri benimle başladı. Sonraları Halil Mutlu, Taner Sağır, bayanlarda Nurcan Taylan gibi isimler yetişti. Türk halteri bundan sonra da önemli başarılar elde edecektir. Dönem dönem sporda sorunlar yaşanıyor, ama halterin daha iyi olacağını düşünüyorum.”

“HALTERDEN BAŞKA SPOR DÜŞÜNEMİYORUM”

Haltere Bulgaristan'da 9 yaşında başladığını vurgulayan Süleymanoğlu, “Haltere çok küçük yaşta başladığım için başka bir spor düşünemiyorum. Herhangi bir başka meslek dalı da düşünemiyorum. Hayatım sporla geçti. Çünkü sporu çok seviyorum. Genellikle sporda başarılı olduğuma inanıyorum. Spor belli bir yaşa kadar yapılabiliyor. Ben de bir yerde bırakmak zorunda kaldım. Bildiklerimi ve tecrübelerimi gençlere aktaracağım” diye konuştu.

Gençlere nasihatte bulunan Süleymanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Herkes spor yapmalıdır. Sporda mutlaka başarılı olunacak diye birşey yok. Herkes altın madalya kazanamaz, ama spor yapan her zaman daha zinde olur. Gençler sigara ve alkol gibi bazı maddelerden uzak durmalı. Bunun karşılığında da spor yapmalılar. Özellikle performans artırıcı yasak maddelerden uzak dursunlar. Sporu da sürekli hale getirsinler. Ben günde 8 saat antrenman yaparken sporu birden bırakınca fazla kilo aldım ve sağlık sorunları yaşadım. Bu nedenle sorun yaşamamak için sporu bir yaşam haline dönüştürmemiz gerekiyor. Ben böyle yapamayınca sorunlar yaşadım. Oysa sporu günlük yaşamın içinde sürdürmeliydim.”

BURSASPOR'UN ŞAMPİYONLUĞU

Ankaragücü taraftarı olduğunu belirten Naim Süleymanoğlu, Turkcell Süper Lig'de Bursaspor'un şampiyon olmasıyla ilgili ise “Bursaspor, Ankaragücü ile kardeş takım. Bursaspor şampiyonluğu daha çok istedi, şampiyonluğa hak ederek ulaştı” dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz