Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cep bilgisayarı buna denir

  Hürriyet Haber
  29.04.2004 - 20:47 | Son Güncelleme: 29.04.2004 - 20:47

  Geleceğin bilgisayarları cebe girecek kadar küçük boyutlarda olmasına rağmen gerektiğinde de bir masaüstü bilgisayarı gibi büyük ekranlı olacak. Aynı zamanda görüntülü telefon özelliği de bulunacak.

  İnsanoğlu taşıma kolaylığı için en hafif ve en küçüğü olmasını, kullanım kolaylığı için de en büyüğü olmasını istiyor her zaman. 2010 yılında süper avuçiçi bilgisayar (PDA) neye benzer pek bilinmez ama şekli nasıl olursa olsun bazı özellikleri şimdiden belli diyebiliriz: Öncelikle tahmin edebileceğiniz gibi üzerinde barındırdığı her şey çok küçük olacak. Pilinin, günümüzdekilere kıyasla inanılmaz ölçülerde küçüleceğini de söylememiz gerekiyor. Ancak gerçek bir cep canavarına sahip olmak için en az 5 yıl daha beklemek gerekecek. Yeni pil teknolojisi ‘yakıt hücreleri’nin gelişimi gelecekteki cihazların nasıl olacağını da etkileyecek. Yakıt hücresinin, pil ile birlikte kullanılması da düşünülüyor. Pil, cihaza elektrik sağlarken, yakıt hücresi de pili besliyor olacak.

  Masaüstü bilgisayara dönüşen cep bilgisayarının kamerasının altında yer alan klavye projektörü ekran önünde bir klavye görüntülenmesini sağlayacak. Parmakların hareketlerini gözlemleyerek de klavye üzerinde hangi harflere hangi sıralama ile basıldığını algılayarak sanal klavye ile metin girişi yapılabilmesini sağlanıyor olacak. Cep bilgisayarı, kablosuz teknolojilere sahip olduğu için ayrıca bir kablo ile bilgisayar ağına bağlanma ihtiyacı da bulunmuyor. Özel kalemini ekranına yazmak ya da fare olarak kullanmak mümkün olacak.

  Bu sayede cep telefonu, cep bilgisayarı, görüntülü telefon ve masaüstü bilgisayar özelliklerini bir arada barındıran bu hafif cihaz, ihtiyaç duyulan hemen her konuda sahibinin yardımcısı olacak minik bir dev olacak. Geleceğin cep herkülünün en önemli özelliği şüphesiz ekranı olacak. Elektronik kağıt teknolojisi kullanılarak yapılan elastik ekran, geleceğin bilgisayarının cebe girecek kadar küçük boyutlarda olmasına rağmen gerektiğinde bir masaüstü bilgisayar kadar büyük ekranlı olabilmesini sağlayacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı