« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Centilmenliğe alkış

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Önce kışkırtan beyanatlar... Sonra alıngan demeçler, tansiyonu düşürmek yerine yangına körükle giden bir homurdanma edebiyatı. Hayrola savaş mı var? Hayır, futbol oynuyoruz. Yahu bir maçı kazananı kral yapmazlar, yenilen de kurşuna dizilmeyecek. Sahadaki beyaz çizgilerin dışındaki her türlü sürtüşmenin tek bir adı var: İLKELLİK

Aslında ben çok seviniyorum. Futbol oynarlarken de tanıdığım, hayranlıkla izlediğim, bir zamanlar yıldız verdiğim iki dostum Rıza Tuyuran ve Erdi Demir, şimdi takımlarının başında teknik patron. (İçimden Tuyuran'ın ağzına biraz biber sürmek de gelmiyor değil hani.) İkisinin arasındaki çekişmeli mücadelenin dünkü tanığı olarak çok güzel dakikalar yaşadım. Karşıyaka, canlı ve rakibine direnen bir tempoyla Klasman Grubu'nun ilk maçında olumlu not aldı. Aydın ise Serkan Gültang, Necati, Murat Karakoç ve Hüseyin gibi İzmirlilerle ilk raundda rakibini abondone etmenin telaşını sergiledi. Ama o ne! İlk gol Karşıyaka'dan, Melih'in güzel vuruşuyla. Ve Aydın o anda emeğin, şöhretten daha önemli olduğunu anladı. Aslında Karşıyaka, Tuyuran'ın istediği ya da olacağını söylediği düzeyde değil. Ama çalışkan ve inatçı bir temponun ilk mesajlarını verdi. Aydınspor, beraberliğe ulaştıktan sonra arka arkaya geliştirdiği ataklardan sonuç alamazken, maçın 90 dakika olduğunu unutan bir gaflet sergiledi ve uzatma dakikalarında yenilgiye boyun eğdi.

Erdi Demir, Necati'yi orta sahada santrforların arkasında görevlendirirken, Murat Karakoç solda fazla etkili olamadı. Ve Aydınspor kanat varyasyonları yerine göbekten girerek pozisyon bulmayı tercih etti. Karşıyaka savunması ise Aydınspor'a bu blokta top geçirtmedi.

Bence her türlü kışkırtmaya rağmen, iki takım futbolcularının da sergilediği mücadele centilmenceydi. Maçtan önce yapılan kışkırtmalara en iyi cevabı, futbolun dışına taşmadan, birbirlerinin ekmeklerine saygı göstererek kanıtladılar.

Maçın özeti; Karşıyaka daha akıllı oynayıp üç puanı aldı.


Bunları da Beğenebilirsiniz