Dünya Haberleri

  Cenova halkını kafese kapattılar

  Reha ERUS / CENOVA
  18.07.2001 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Cuma günü başlayacak zenginler zirvesine ev sahipliği yapan Cenova halkı G-8 adından nefret ettiğini itiraf etti. Kenti terk eden Cenovalılar ‘Haftalardır kendimizi hayvanat bahçesindeki hayvanlara benzetiyoruz. Bu ızdırabın bitmesini ve evimize dönmeyi bekliyoruz’ dediler.

  Sol BASINA yasak

  G-8'i izlemek için yaklaşık 7000 medya mensubu başvurdu. Bu arada Seattle Eylemcileri'ni destekledikleri saptanan İtalyan veya yabancı bazı Komünist Parti ve Yeşiller yayın organlarının muhabirlerinin akredite isteklerinin geri çevrilmesi üzerine İtalya'nın AİHM'e şikayet edilmesi gündeme geldi.

  Kırmızı alarm yok

  İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, "Her yönden eylemcilere karşı hazırız. Kırmızı alarma gerek yok. Ama ısrar edilirse hükümet ve güvenlik güçleri olarak üstesinden geliriz. Kimse kuşkulanmasın" diye konuştu.

  Savaş hazırlığı gibi

  16.400 güvenlik görevlisi için görev taksimi yapıldı. İçişleri bakanlığı zirve sırasında 7000 polis, 5000 jandarma, 1500 mali polis, 1500 Kara Kuvvetleri askeri, 800 Deniz Kuvvetleri askeri, 400 Hava Kuvvetleri askeri ve 200 Orman Güvenliği askerinin görev yapacağını ve her birinin günde 40 bin İtalyan lireti (yaklaşık 26 milyon lira) yevmiye alacağını açıkladı.

  Tek konu eylemler

  Zirveye 48 saat kala yapılan bir kamuoyu yoklamasında, katılanların yüzde 89'unun zirvenin gündemini bilmediği ortaya çıktı. Ancak yüzde 93.7'si zirvenin tek konusu eylemler olduğu için izlediklerini belirtti.

  Son G-8 zirvesi

  Cenova'da son kez G-8 adı altında devler zirvesi yapılıyor. Gelecek yıl Toronto'da düzenlenecek zirveye 20 ülkenin katılması bekleniyor. İspanya, Benelüks ülkeleri, Danimarka, Norveç, İsveç, Singapur hatta Çin Halk Cumhuriyeti'nin bile zirveye davet edilebileceği belirtiliyor. Yeni üye ülkeler gözlemci statüsü ile zirveye katılabilecekler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı