Ege Haberleri

  Cennet plaja balıkçı barınağı yapacaklardı

  Yaşar ANTER, (DHA)
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bodrum’a bağlı Ortakent-Yahşi’de belediye tarafından yapımına başlanan balıkçı barınağı, denize izinsiz dolgu yapıldığı gerekçesiyle, Kaymakam Feridun Cemal Özdemir’in talimatıyla durduruldu. Bodrum Liman Başkanlığı’yla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü de soruşturma başlattı.

  MUĞLA Bodrum’a bağlı Ortakent-Yahşi’de dünyaca ünlü plaj Camel Beach’te geçen perşembe sabahı belediye tarafından balıkçı barınağı yapılmak üzere denize tonlarca toprak ve kaya dökülmeye başlandı. Deniz 10 metre genişliğinde, 40 metre uzunluğunda doldurulurken, olayı haber alan Bodrum Çevre Gönüllüleri üyeleri Fatma Özdemir ve Verda Maan, Bodrum Mavi Yol Girişimi’nden Filiz Dizdar ve çevreciler buna tepki gösterdi.
  Çevreciler isyan etti
  Özdemir, “Bodrum’da barınak yapılacak en son yer burası. Dünyanın en güzel koyları arasında yer alan mavi bayraklı plajın tam ortasına barınak yapılır mı? Buranın faunası, doğası ve insanlarına vereceği zarar düşünüldü mü? İnşaat hemen durdurulmalı” dedi. Dizdar da, “Görevi; denetlemek, yasadışı hiçbir inşaata izin vermemek olan belediyenin kendisinin plajın ortasında denizi doldurarak barınak inşaatına başlaması anlaşılmaz. Bunun hesabını mutlaka vermeli” diye konuştu.
  Kamu yararı varmış
  MHP’li Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz ise son sel felaketinde en az 40 teknin parçalandığını dile getirdi, “Barınağa ihtiyacımız vardı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na projeyi hazırlayıp verdik. Ancak ÇED raporu ve gerekli izinleri sonradan alacağız. Turizm sezonu yaklaştığı için zamandan kazanmak üzere inşaatı bir an önce başlattık. Sonuçta kamu yararına yapılan bir tesis” dedi.
  Kaymakam el koydu
  Tepkiler üzerine olaya el koyan Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir’in talimatıyla, denize izinsiz dolgu yapıldığı gerekçesiyle inşaat durduruldu. Özdemir, “Herkes yasal mevzuata uymalı. Konuyla ilgili soruşturma açtım. Sonuçlanıncaya kadar inşaat duracak” diye konuştu.
  Öte yandan, inşaatla ilgili olarak Bodrum Liman Başkanlığı’yla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü’nün de soruşturma başlattığı öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı