Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cennet gibi cezaevi

  Hürriyet Haber
  03 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2000 - 00:01

  Genelevi saunası ve içki fabrikası var

  Dünyanın en lüks cezaevini, içerdeki çetelerin rant kavgası ortaya çıkardı. Kolombiya polisi, Bogota’daki El Modelo Cezaevi'ne yaptığı baskın sonrası, 25 cesedi bir kenara bırakırsak tüm mahkumların hayallerini süsleyecek bir manzarayla karşılaştı.

  Mahkum cenneti 1800 kapasiteli El Modelo, 4 bin 700 mahkumu ağırlıyor. 511 işçi kapasiteli genelev, sauna, içki fabrikası, kumar, uyuşturucu, cimnastik salonu cennetin nimetlerinden bazıları...

  DÜNYANIN birçok ülkesinde, hapisteki mafya babalarının kullandıkları buzdolapları, televizyonlar ve cep telefonları yüzünden ‘5 yıldızlı otel’ olarak adlandırılan cezaevleri vardır. Ancak Güney Amerika ülkelerinden Kolombiya'daki El Modelo Cezaevi, 511 kadının çalıştığı genelevi, mahkumların özel yetiştirdiği Rothweiler cinsi köpekleri, otomatik silahlar, içki üretme laboratuvarı ve saunası ile ‘mahkumların cenneti.’ Mahkumlar, bir de ‘utanmadan’ isyan çıkardılar.

  İÇERDE YOK YOK

  Bu hapishanede, içki, kadın, uyuşturucu, kumar ne isterseniz var. Mahkumların, ‘gizli cenneti’, çok uzun süredir faaliyette. Ancak geçen hafta çıkan bir isyan, başkent Bogota'daki El Modelo Cezaevi'nin gerçek yüzünü ortaya çıkardı.

  4700 MAHKUM

  Devlet koruması altındaki lüks hayat, geçen haftaya kadar kendi kuralları içinde kapalı devre sürüp gidiyordu. 1800 yataklı hapishaneye tıkılı 4 bin 700 mahkum, hallerinden son derece memnun bir yaşam sürerken firar teşebbüsünde bile bulunmuyordu.

  EL BOMBALI ÇATIŞMA

  Bu ‘‘cennet’’ yaşam, cezaevinin önde gelen iki çetesi arasında rant kavgası yüzünden son buldu. Çete üyeleri arasında silahlı çatışma çıktı. Çatışmada, Kalaşnikof marka otomatik silahlar hatta el bombaları bile kullanıldı.

  Gardiyanlar çatışmayı durduramayınca devreye polis girdi. 2 bin 500 polis 12 saat süren bir çatışma sonrasında cezaevine girebildi. Polisin de karıştığı çeteler savaşında 25 kişi öldü.

  Kolombiya Emniyeti: Cezaevleri suç merkezleri

  Kolombiya Emniyet Genel Müdürü Rosso Jose Serrano, uyuşturucu patronları ile özellikle sol örgüt liderlerinin, tüm faaliyetlerini bu hapishaneden yürüttüklerini açıkladı. Serrano cezaevini, rüşvet, uyuşturucu kaçakçılığı, fuhuş, fidye ve zorbalığın merkezi olarak tanımladı.

  Uyuşturucu üretiminin ve mafyanın hakim olduğu ayrıca sol örgütlerle bir iç savaşın yaşandığı Kolombiya'da diğer cezaevlerinin de El Modelo Cezaevi'nden pek farklı olmadığı belirtiliyor.

  Kartal Cezaevi solda sıfır kaldı

  Kolombiya'daki kadar olmasa bile Türk cezaevlerinde de skandallar eksik olmuyor. Bunlardan en ilginci, geçtiğimiz Nisan ayında, 'ünlülerin cezaevi' Kartal Özel Tip Cezaevi'nde yaşanmıştı.

  Jandarmalar, gece saat 01.00'de, travestiler 'Özdem' takma isimli Fahrettin Nart ve Mustafa Kömerik'i, birbirine ekledikleri çarşaflarla havalandırma boşluğunun duvarından, bitişikteki koğuşa geçerken yakaladı.

  Travestilerin, yakalanmadan önce, 4 metre yüksekliğindeki duvarı defalarca aşıp komşu koğuşlardaki erkek mahkumlarla fuhuş yaptıkları anlaşıldı.

  Koğuş yerine oda sistemi ile inşa edilen ve kale gibi olduğu iddia edilen Kartal Cezaevi'nin ünlü konuklarının üzerinden sık sık silah ve cep telefonu çıkması ise bir başka skandal.

  Mahkumların her türlü ihtiyacını karşılamaya çalıştıkları iddia edilen ve bir süre önce görevden alınan Kartal Cezaevi yöneticilerinin ünlü mahkumlara, gardiyan kılığında kadın bile sundukları ileri sürülmüştü.

  Vardiyalı çalışan 511 fahişesi var

  3 gün süren arama sonucunda bulunanların bazıları şöyle:

  3'er gün arayla yenilenen 511 fahişe

  * Mahkumların, hobi amacıyla beslediği Rothweiler cinsi köpekler

  Özellikle viski üretimi yapan alkol imbikleri

  Bol miktarda ve değişik türde uyuşturucu

  24 saat hizmet veren bir sauna

  Kişilere özel (sadece üyelerin girebildiği) cimnastik salonu

  Çok sayıda, Kalaşnikof marka tüfek, çok sayıda tabanca, taaruz ve savunma el bombaları, C-4 tipi plastik patlayıcılar.

  Bilgisayar, cep telefonları, televizyonlar, el telsizleri

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı