Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cenette maymun savaşları

  Hürriyet Haber
  20 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mart 1998 - 00:01

  Darıca Botanik Parkı ve Kuş Cenneti'nde kurulan hayvanat bahçesi ‘‘Maymunlar Cehennemi’’ne dönüştü. İsviçre'den getirilen maymunların aralarındaki liderlik savaşı ve arka arkaya yaşanan ‘‘hükümet darbeleri’’ nedeniyle kuş cennetinde kan gövdeyi götürüyor.

  İsviçre'nin Basel Hayvanat Bahçesi'nden tanesi 10 bin dolara ithal edilerek Darıca'ya zorunlu göç ettirilen 40 adet ‘‘yengeç yiyen makak’’ (Macaca İrus) türü maymunlar, Botanik Bahçesi ve Kuş Cenneti görevlilerine zor anlar yaşatıyor. İnsana en yakın ve en zeki maymun türü olarak bilinen makakların iktidar kavgası son derece kanlı geçiyor. Savaşta ‘‘şimdilik’’ bir lider adayı öldü, iki aday da ağır yaralandı. Yetkililer ‘‘şimdilik’’ diyor, çünkü makaklar arasındaki kanlı iktidar savaşı, bakıcı ve uzmanların müdahalesine rağmen, aralıklarla sürüyor. Makakların arasındaki içsavaşın nedeni ise tamamen ‘‘insani’’ bir neden: Unutkanlık!.. Kuş cennetini cehenneme çeviren olaylar dizisi seyri şöyle:

  İstanbul'un ender yeşil alanlarından olan Darıca Botanik Parkı ve Kuş Cenneti'nin yöneticileri, bir süre önce hayvanat bahçesini genişletme kararı aldılar. İlk aşamada, insanlara benzerlikleri nedeniyle büyük ilgi çeken ve dünyadaki hayvanat bahçelerinin favorisi olan makak maymunlarının getirilmesi düşünüldü. Hayvanların rahat etmesi için, İsviçre'den gelen uzmanlar nezaretinde özel bir bölüm hazırlandı. Makaklar da insanlar gibi toplu halde yaşadıklarından, 40 maymunluk küçük bir sürü İsviçre'nin Basel Hayvanat Bahçesi'nden ithal edildi. Ancak nakil sırasında bir karışıklık ve unutkanlık oldu; sürünün lideri ‘‘Nasel’’ başka bir ülkeye satıldı.

  LİDERE SUİKAST

  Makaklar, yeni yuvalarına yerleşmenin şaşkınlığı ile önce lider Nasel'in eksikliğini fark edemediler. Birkaç gün sonra, 10 yaşında, iri yarı ve çekici bir dişi olan Petra, bahçeye atılan en güzel yiyeceği kapan 11 yaşındaki güçlü kuvvetli erkek İdilis'e öyle bir pençe attı ki, İdilis boş bulunup yiyeceğini Petra'ya kaptırdı. Petra, en güzel yiyeceği yedi ve sürünün en yakışıklı erkeğini kendisine eş seçti. O artık liderdi.. Ama Petra'nın iktidarı kısa sürdü. Birkaç gün sonra İdilis, ani bir hamle ile dişlerini Petra'nın boynuna geçirdi. Suikast başarılıydı. Petra öldü, yeni lider İdilis oldu.

  İHTİLAL SİNYALLERİ

  Birkaç makak İdilis'e itiraz edecek olduysa da, yeni liderin grubu tarafından fena halde hırpalandılar. 4 yaşındaki Oklan ile 23 yaşındaki Keese adlı maymunlar ciddi biçimde yaralandılar. Karşı ayaklanma sırasında İdilis de hafif yaralandı. İdilis şimdilik Maymunistan'ın tek hâkimi. Ancak genç ve güçlü erkek Tegun, İdilis'in açığını kolluyor. Zaman zaman vahşi bir çığlık atıp İdilis'e bakarak göğsünü yumrukluyor. Tegun, yeni bir ihtilalin sinyallerini verirken, 9 yaşındaki Maria isimli bir başka güçlü dişi de İdilis'in tahtına göz koymuş durumda.

  Bakıcı ve uzmanlar ise çaresiz. Sürüyü bölemiyorlar. Çünkü makaklar en az 40 bireylik topluluklar halinde yaşıyor. Yaralılar ise tedavi için sürüden ayrılamıyor. ‘‘Makak yasaları’’na göre sürüden 6 saat ayrılan dışlanıyor ve yabancı muamelesi görüyor. Yetkililerin elindense, kafesteki siyasi havanın yumuşaması için dua etmekten başka çare gelmiyor.

  Tesisin yetkilisi Aydan Tekin, çaresiz kaldıklarını belirterek ‘‘Böyle bir olayla karşı karşıya kalacağımızı hiç tahmin etmiyorduk. Bakıcılar maymunlar arasındaki huzursuzluğu fark etmişler, fakat engel olamadık. Çaresiz, sürünün istikrara kavuşmasını bekliyoruz’’ diyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı