Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Çenesi ve diliyle bilgisayar kullanıyor

  Hürriyet Haber
  27.09.2012 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Mısır'da elleri ve ayakları felçli 9 yaşındaki Safa Taha, bedensel engellerini aşarak bilgisayar kullanmayı başardı.

  Çenesiyle mause'u hareket ettiren ve diliyle klavye kullanan ilköğretim öğrencisi Safa Taha, hayata tutunma mücadelesini, anlattı.

  Kendisine “engelli” denilmesini istemeyen, “özel yetenekli insanlar” grubunda yer almak için çaba gösterdiğini söyleyen Taha, “Babamı, laptop kullandığı zamanlarda sürekli gözlemliyordum. O laptopu kullanmayı çok istedim ve bunu başarabileceğime inandım” diye konuştu.

  Taha, 1 yıl önce bilgisayar kullanmayı öğrendiğini belirterek, “Babam bir gün yere uzanmış bir şekilde bilgisayarı ile çalışıyordu. Sonra bilgisayarını açık bırakarak dışarı çıktı. Ben de fırsattan istifade kendimi denemeye koyuldum. Çenemle mause'u, dilimle de tuşları kullanmaya çalıştım ve başardım” şeklinde konuştu.
  Bilgisayarı ilk kullanma çabaları sırasında babasının kendisini sevinç gözyaşlarıyla izlediğini dile getiren Taha, o günden sonra babasının kendisine bilgisayar kullanmayı öğrettiğini, facebook sosyal paylaşım sitesinde kendisine özel bir sayfa açtığını anlattı.

  Taha, bilgisayar kullanmayı öğrendikten sonra açtırdığı facebook sayfasında anılarını ve yazdığı hikayeleri paylaştığını belirterek, büyük ilgi gören sayfasına şimdiye kadar bine yakın kişinin de üye olduğunu bildirdi.

  Mısırlı Safa Taha, büyüyünce spiker olmak istediğini, böylece “engelli” tanımlamasını “özel yetenekli insanlar” ifadeleriyle değiştirebileceğine inandığını belirtti.
  Baba Taha da başarısından gurur duyduğu kızını, daha önce normal bir okula kaydetmek istediğini ifade ederek, “Okul müdürleri kızımın diğer çocuklar kadar zeki olmadığını, onlara uyum sağlayamayacağını düşündüler. Kızımın başarılı olacağını biliyordum ve nitekim başardı da. Kızım, fiziksel görünümden başka diğer çocuklarla arasında hiçbir fark olmadığını ispatladı” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı