Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cenaze evi vurguncuları

  Soner KOCAER/DHA
  12 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ekim 2011 - 08:19

  Ölen kişilerin kimlik bilgilerini öğrenen ve cenaze evinde ölü yakınlarına kendilerini avukat olarak tanıtıp 51 kişiyi dolandıran çete yakalandı.

  ANTALYA polisi ölüm ilanlarını takip ederek ölenlerin yakınlarını dolandıran bir çeteyle
  ilgili çalışma başlattı. Ekipler, 2 ayda 51 kişiyi 120 bin TL dolandırdıkları iddia edilen 5 kişiyi dün sabah “Boş Mezar” operasyonuyla gözaltına aldı. Liderliğini Mustafa Arslan’ın (35) yaptığı çetenin çalışma yöntemi de ortaya çıkarıldı. Buna göre şüpheliler gazete, televizyon ve internet üzerinden yayınlanan ölüm ilanlarını inceliyor, ölen kişilerin kimlik ve adres bilgilerini öğreniyordu.
  Başarılıya prim var
  Kimi zaman çete üyeleri cenaze namazlarına da katılıp detaylı bilgi topluyordu. Topladıkları bilgilerden yola çıkan çete üyeleri, 1 ya da 2 hafta sonra ölen kişinin yakınını arayıp kendilerini avukat olarak tanıtıyor, öldüğünü bilmiyormuş gibi kendi şirketlerinden alışveriş yaptığını, borç için faiz işlemi uygulamak zorunda olduklarını ancak ödeme yapılırsa faizin kaldırılacağını söylüyorlardı. Birden fazla sahte kimlik kullandığı ortaya çıkan elebaşı Mustafa Arslan’ın, 4 ayrı suçtan arandığı anlaşıldı. Arslan’ın, yanındaki 2’si kadın 4 kişinin adına çeşitli bankalarda açtırdığı hesaplara para aktarttığı, hesabında en çok para birikene prim ödediği belirlendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı