Gündem Haberleri

  Cemil Bayık: ABD ile direkt temasımız var

  CİHAN
  25.04.2016 - 12:14 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK'nın önde gelen isimlerinden Cemil Bayık, IŞİD'le mücadele kapsamında ABD ve koalisyon güçler ile doğrudan temas kurduklarını söyledi. Bayık Türkiye'nin operasyonlardan vazgeçmemesi halinde çatışmaları tırmandıracaklarını da belirtti.

  İSTANBUL - Kandil’de BBC’ye konuşan Cemil Bayık, “Kerkük'te görüştüğümüz PKK komutanları Koalisyon güçleriyle dolaylı temasları olduğunu söyledi, bu doğru mu" sorusuna şu cevabı verdi: "Dolaylıdan da öte direkt de sayılabilir. Çünkü bizim güçlerimizin DAEŞ'le nasıl mücadele ettiğini dünya âlem biliyor. Koalisyon güçlerinden gizli, DAEŞ'le mücadele yürütülmedi. Zaman zaman görüşmeler bile olmuştur. DAEŞ'e karşı mücadele eden, gerillayla iletişime geçmek zorunda."

  Bayık, muhabirin bu temasla ABD'den mi bahsettiği sorusuna, "Amerika'dan da, İngiltere'den de? Koalisyon güçlerini temsil eden esas Amerika'dır tabi. Sorun Amerika'yla veya başka biriyle görüşüp görüşülmeme sorunu değildir" cevabını verdi.

  “ULUSLARARASI ÇAĞRILARA MEKTUPLARLA CEVAP VERİYORUZ”

  Cemil Bayık kendilerine uluslararası alandan mektup yoluyla çağrılar yapıldığını ve bunlara mektupla cevap verdiklerini söyledi: "Bize savaşın durdurulması için çağrılar oldu, bize mektuplar gönderildi. Biz de bunlara mektuplarla cevap verdik. Savaşı başlatan biz değiliz ki bizden savaşın durdurulması istensin. Hem Türkiye'den hem PKK'den derhal savaşın durdurulup ateşkesin çift taraflı ilan edilmesini ve müzakerelerin başlatılmasını istemelidirler."
  Bayık, mektupları kimin gönderdiğini, onlara açıklamadan söylemeyi uygun bulmadığını belirtti. Bayık, müzakerelerin yeniden başlaması durumunda buna hazır olduklarını söyledi.

  Terör örgütü TAK’ın Mart ayında Ankara'da düzenlediği ve 37 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırıyla ilgilerinin olmadığını da iddia eden Cemil Bayık, şunları söyledi: "Bu eylemlerin PKK'yle bir ilişkisi yoktur. Bizim dışımızdaki bir örgüttür. Kimdir, kimler yer alıyor onu bilmiyoruz. Muhtemelen bizden ayrılanların bazıları onun içinde yer almış olabilir. Biz o eylemlerin araştırılmasını istiyoruz. Kim yapmış, PKK mi yapmış PKK'nin dışındaki güçler mi yapmış, bunun araştırılması gerekiyor."

  TÜRKİYE'YE KÜSTAH TEHDİT

  Bayık, Türkiye'nin operasyonlardan vazgeçmemesi halinde çatışmaları tırmandıracaklarını belirtti. Bayık, Ankara'yı diz çöktürmeye çalışmakla suçladı.

  Etiketler: ışid
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı