Ege Haberleri

EGE

  Cemevleri için bir temenni daha

  Turan GÜLTEKİN
  07.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.10.2011 - 21:56

  CEMEVLERİNİN resmi ibadethane sayılması için iki yıl önce temenni kararı alan İzmir İl Genel Meclisi, bu kez de elektrik, su, onarım gibi giderlerinin Özel İdare bütçesinden karşılanmasını sağlayacak yasal düzenlemenin yapılması için temenni kararı aldı.

  İki aydır yoğun tartışmalara yol açan konu geçen ay yeniden incelenmek üzere Plan ve Bütçe, Kültür ve Turizm, Hukuk, Sosyal Hizmetler komisyonlarına havale edildi. Komisyonlar tarafından hazırlanan ortak raporda cemevleri resmi ibadethane sayılmadığından, giderlerinin karşılanamayacağı belirtilerek, “Cemevlerinin yasal ibadethane sayılması, giderlerinin devlet veya İl Özel İdare tarafından karşılanması için TBMM’de yeni yasal düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu düzenlemenin yapılması için İl Genel Meclisimiz bir temenni karar alarak, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere ve TBMM Başkanlığına bildirmesini meclisimizin olurlarına arz ve teklif ederiz” denildi.

  Görüşme sonucunda cemevlerinin resmi ibadethane sayılması ve giderlerinin il özel idareleri tarafından karşılanmasını sağlayacak yasal düzenlemenin yapılması için bir temenni kararı alınması ve TBMM’ye gönderilmesi oy birliği ile kabul edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı