Gündem Haberleri

  Cemevine silahlı saldırı aydınlandı

  Süleyman KAYA/İSTANBUL,(DHA)
  08.09.2013 - 02:08 | Son Güncelleme:

  Türkiye’ye sığınan ve kamplara yerleştirilmediği için parklarda kaldıkları iddia edilen Suriyeli Alevi sığınmacıların barındığı Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği’ne dün sabaha karşı iki kişi saldırdı. Polisin alkollü olduğunu öne sürdüğü iki kişiden biri silah çekti, ancak tabanca ateş almadı. Bunun üzerine güvenlik görevlisinin başına tabanca kabzası ile vurarak yaralayan saldırganlar olay yerinden kaçtı. Polis öğleden sonra iki zanlıyı gözaltına aldı. Olayın iki kişinin bekçi ile arasındasi şahsi meseleden kaynaklandığını, cemevinde kalan 80 Suriyeli Alevi ile ilgisi bulunmadığı açıklandı.

  Sultangazi Pir Sultan Cemevi’ne sabaha karşı 03.00 sıralarında gelen iki saldırgan cemevine ateş açmak isterken, silah tutukluk yaptı. Bu sırada saldırganlarla mücadele eden cemevi bekçisi Mehmet Ceylan aldığı silah kabzası darbesiyle yaralandı. Saldırganlar güvenlik görevlisini yaraladıktan sonra yönetim binasının kapısını tekmeledi. Cemevinin güvenlik kameraları tarafından da görüntülenen olayda saldırganların Suriyeli sığınmacıları aradıkları iddia edildi. Cemevinin kamera görüntülerinden iki saldırganın yüzlerinin açıkça belli olduğu ve görüntülerin polise teslim edildiği bildirildi.

  "SİLAH ÇIKARDILAR"

  Saldırıya uğrayan bekçi Mehmet Ceylan olayı şöyle anlattı: “Saat 03.00 civarında bir araba yaklaştı. Ben de herhalde yardım getirdiler zannettim. Baktım ayakta duramayan iki sarhoş kişi bana ağza alınmayacak küfürler ediyor. Silah çıkardılar. Bir tanesi bana iki kez silah çekti. Ancak silah tutukluk yaptı. Allah öldürmeyince öldürmüyor işte. ‘Siz burada Suriyelileri tutamazsınız barındıramazsınız’ dedi. Kafama silahın kabzasıyla vurdu. Başımda şu an dikişler var.” Saldırıyla ilgili cemevi önünde açıklama yapan eski CHP milletvekili Mehmet Sevigen bir çok cemevinin Suriyeli yurttaşlara sahip çıktığını belirterek şunları söyledi:

  “Cemevleri fedakarlık ederek eşten dosttan kuruluşlardan yardımlar alarak çadır kurarak bu insanların hayatlarını yaşamasını sağlıyorlar. Hükümet yapmazsa birileri yapacak bunu. Hükümet bu insanlara teşekkür etmesi gerekirken yapılan saldırıyı araştırma gereği bile duymadılar. Biz bu yüzden buradayız. Görüntüler kasetler, patlamayan mermi çekirdeği var elimizde. Cemevine geçmiş olsun diyoruz. Bu insanlara sahip çıkılması ve büyük bir çadırkent kurulması gerekir. Eğer hükümet bu saldırganları bulmazsa bu kişiler cesaret alır ve bir daha gelirler.”

  "SALDIRIYI LANETLİYORUZ"

  CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Sultangazi’deki Pirsultan Abdal Cemevi Kültür Derneği’ne gelerek burada yetkililerle bir araya geldi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Aygün, “Bu mahallede olan saldırıda AKP’nin izlediği mezhepçi, ötekileştiren nefret uyandıran politikalarının devamıdır. Bu saldırıyı lanetliyoruz" dedi.

  İstanbul Alevi Koordinasyonu Sözcüsü Vedat Kara bir hafta önce İstanbul’a gelen yaklaşık 120 Alevi sığınmacıyı barındırmak için çaba harcadıklarını ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği’ni de lojistik olarak kullandıklarını söyledi. Kara, şöyle devam etti: “Arkasında kim olursa, ne olursa olsun bilmiyoruz ama bunun mutlaka Suriyeli sığınmacılarla ilgili bir sorun olduğunu biliyoruz. Burada hükümetin Suriye politikalarının tek yönlü olduğunu, burada ne ile karşılaştıklarını çok iyi kavramayan ya da göz ardı eden bir tutum olduğunu düşünüyoruz”

  GÖZALTINA ALINDILAR

  Saldırının duyulmasının ardından polis çok yönlü soruşturma başlattı. Güvenlik kamerası görüntüleri incelemeye alındı, bekçinin ifadesine başvuruldu. Polisin yaptığı araştırmaya göre, alkolü oldukları öne sürülen 2 kişi ile bekçi cemevi önünde tartıştı. Tartışma kavgaya dönüşünce kavgaya karışanlardan biri silah çekti, silah ateş almayınca bekçinin kafasına kabza ile vurdu.

  Bekçisye saldırdıkları iddia edilen İ.G (31) ve C.I (35) Sultangazi'de evlerinde gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği'ne getirildi. 2 şüphelinin yapılan ilk sorgularında “Cemevinin bulunduğu caddede araç kullanırken yolun karşısında oturan bir grupla tartışmaya başladık. Tartışma devam ederken “Neden hızlı gidiyorsunuz" diyen bekçi daha sonra bize küfür etmeye başladı. Bunun üzerine bekçiyle tartışmaya başladık ve silahın kabzasıyla başına vurduk" diye ifade verdikleri belirtildi. Emniyetin olay yerinde yaptığı incelemede 2 dolu mermi bulundu. Şüpheliler silahı bir çöp konteynerına attıklarını söyledi. Ancak silah bulunamadı. Şüphelilerin silahın kuru sıkı olduğunu söylemesine rağmen olay yerinde bulunan mermilerin gerçek silaha ait olduğu anlaşıldı. 2 şüphelinin cemevine yakın oturdukları ifade edildi. Şüphelilerin emniyetteki sorgusu devam ediyor.

  CEMEVİNE SİLAHLI SALDIRI / FOTO GALERİ

  KAMERALARA YAKALANDILAR

  Gazi Mahallesi’nde dün gece meydana gelen saldırıda elinde silah bulunan iki kişi, iddiaya göre, saat 03.00 sıralarında cemevine girdi. Güvenlik görevlisini yaralayan saldırganlar yönetim binasının kapısını tekmeledi. Cemevinin güvenlik kameraları tarafından da görüntülenen olayda saldırganların Suriyeli sığınmacıları aradıkları iddia edildi.

  DERNEKLER TEPKİ GÖSTERDİ

  Olayın duyulmasının ardından Alevi dernekleri olaya tepki gösterdi. Açıklama yapan Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği Başkanı Odabaş, tehditler karşısında sessiz kalmayacaklarını ve Alevi dernekleri olarak gerekli açıklamaları yapacaklarını söyledi.

  "TEHDİT EDİYORLAR"

  İstanbul Alevi Koordinasyonu Sözcüsü Vedat Kara yaklaşık bir hafta önce İstanbul’a gelen yaklaşık 120 civarında Alevi sığınmacıyı barındırmak için çaba harcadıklarını ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği’ni de lojistik olarak kullandıklarını söyledi. Gece 03.05’te gelen iki saldırganın "Siz burada Suriyelileri barındıramazsınız" diyerek görevli arkadaşlarını tehdit ettiklerini söyleyen Vedat Kara, "Tehdit ediyorlar. Güvenlik görevlisinin kafasına silahın kabzasıyla vuruyorlar. Diğer arkadaşımıza tekrar ateş ediyorlar ama silah ateş almıyor. Bu büyük bir şans gerçekten. Onun arkasından da küfürler ederek ayrılıyorlar" dedi.

  "TOPLUMSAL BİR PROBLEM"

  Güvenlik kameralarının görüntüleri kaydettiğini söyleyen Vedat Kara, "Polisin kısa sürede bu kişileri bulacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin Suriye politikalarıyla ilgili bir durum var. Arkasında kim olursa, ne olursa olsun bilmiyoruz ama bunun mutlaka Suriyeli sığınmacılarla ilgili bir sorun olduğunu biliyoruz. Burada hükümetin Suriye politikalarının tek yönlü olduğunu, burada ne ile karşılaştıklarını çok iyi kavramayan ya da göz ardı eden bir tutum olduğunu düşünüyoruz" dedi. Saldırının sıradan bir olay olmadığının altını çizen Vedat Kara, "Arkasında kimin olduğundan ziyade bu toplumsal problemdir. Saldırı sırasında Suriyeli sığınmacıların saldırganları fark etmedi.

  Kendi arkadaşlarımızdan çok onların paniklememesi bizi teselli etti. Olay yerinde bulunan mermileri de polise verdik. İdare’nin Suriyeli sığınmacıların yerleştirilmesinden rahatsızlık duyuyor. Buna çeşitli zamanlarda müdahale etmeye kalkıştılar. Biz mu müdahaleye karşı koyduk. Onlara kamplara götürmek istediler, kamplara götürülmelerini kabul etmeyeceğimizi söyledik. Kendi iradeleriyle gitmek isterlerse izin vereceğimizi söyledik. AFAD’dan gelen dostlarımız oldu, onlara dedik ki ’Burada bir çözüm bulun’. Burada bir çözüm bulamayacaklarını, İstanbul’u cazibe haline getiremeyecekleri gibi bir takım önermeler yaptılar" dedi.

  İKİ KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

  Suriyeli sığınmacılardan bazılarının barındığı Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği'ne saldırdığı öne sürülen 2 kişi gözaltına alındı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı