İSTANBUL HABERLERİ

Cemevi Yarışması Ödül Töreni

IHA
22.10.2015 - 12:34Son Güncelleme :

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN KAVAKLI MAHALLESİ’NDE YAPILACAK OLAN CEMEVİNİN PROJELERİNİN ELDE EDİLMESİ AMACIYLA YAPILAN YARIŞMANIN ÖDÜL TÖRENİ VE KOLOKYUM, BEYLİKDÜZÜ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİ.

IHA

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı tarafından Kavaklı Mahallesi’nde yapılacak olan cemevinin projelerinin elde edilmesi amacıyla yapılan yarışmanın ödül töreni ve kolokyum, Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Topluma kucaklayıcı mesajlar veren Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Her türlü sosyal alan fonksiyonlarını da iyi yerleştirerek topluma bu cemevi de bizim diyebilmek gerekiyor” dedi.
Beylikdüzü Belediyesi’nin düzenlediği Cemevi Yarışması, 12 Ekim 2015’te sonuçlandı. 23 Haziran’da ilan edilen yarışma süreci jürinin seçim çalışmalarını tamamlamasıyla sona erdi. Yarışmada dereceye giren tasarımların sahiplerine ödülleri Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde yapılan ödül töreni ve kolokyumda verildi. “Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği” kuralları içinde “serbest, ulusal, tek kademeli, mimari proje yarışması” olarak açılan yarışmada 82 proje teslim edildi. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve yarışmanın danışman jüri üyesi, Hacıbektaş Dergahı Postnişini Velieddin Hürrem Ulusoy’un da katıldığı değerlendirme çalışmaları 7 mimar tarafından yapıldı. Jüri Başkanı Mimar Hüseyin Yanar, çok seslilik ve çok renkliliğin öneminden bahsederek, cem kültürünün nasıl derinde kaldığını ve ortaya çıkması gerektiğini söyleyerek, bu sürece destek veren herkese teşekkür etti.
“İBADET ÖZGÜRLÜĞÜ EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİSİ”
Karadenizli biri olarak gençlik yıllarından itibaren tanık olduğu cemevlerinin kendisini çok etkilediğini, hatta ilk defa bir cemevinde Şah Kulu gördüğünü, ayrıca içinde bir aşevinin de bulunmasının önemli olduğunu ifade eden Başkan Ekrem İmamoğlu, bazı durumlar nedeniyle Alevilik kültürüne uygun olmayan ötekileştirilmiş, kötü binalarda cemevi yapılmak zorunda kalındığını belirtti. Siyasi sürecinde de duruma mutlaka eğilmesi gerektiğini anladığının altını çizen İmamoğlu, ekip arkadaşları ile birlikte Beylikdüzü’nde bölgeyi incelerken cemevinin ve Alevilik kültürünün doğru yaşatılması için bir alan bulduklarını ve tasarlanacak bir cemevi yarışması düzenlemeye karar verdiklerini aktardı. Aynı din içindeki insanların ve dinler arası özgürlüklerin kısıtlanmasını anlamadığını, insan haklarının savunucusu yerel yönetim anlayışını Beylikdüzü’nde yaşatacaklarını ifade eden İmamoğlu, “Bu çalışma ile Türkiye ve dünyaya örnek bir cemevi çalışmasının Beylikdüzü’nde teşkil etmesini var etmek istiyoruz. Vatandaşlarımıza kutsal bir cemevi sunmuş olacağız. Bu süreci yaşamaktan dolayı çok heyecanlıyım. İbadet özgürlüğü en önemli konulardan birisi” şeklinde konuştu.
DERECEYE GİREN PROJE SAHİPLERİ ÖDÜLLERİNİ ALDI
Kolokyuma geçilmeden ödüller açıklandı. Satın Alma ve Mansiyon ödülleri sonrası 1, 2 ve 3’üncü olan projelerin sahipleri sahneye davet edilerek, ödülleri teslim edildi. Yarışan projeler arasında 1’incilik ödülünü kazananlar Yüksek Mimarlar Mehmet Metin Polat, Ata Kurt, Mimarlar Bilge Altuğ, Gökhan Turan, İç Mimar Bengi Altuğ, İnşaat Mühendisi Zeynep Lale Eke, yardımcılar ise Restoratör Ecem Özden ile Emre Açikel oldu. 1.’lik ödülünü Başkan Ekrem İmamoğlu proje grubuna takdim etti. 1’inci olan projeye göre tasarlanacak cemevi, kültürel çevresi ile bölgeye artı değer katacak bir Kültür Merkezi ve spor alanları ile birlikte tasarlanacak. Projenin 2016 yılında başlayıp, 1 bir yıl içerisinde de vatandaşlarla buluşturulması hedefleniyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Cemevi Yarışması Ödül Töreni hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 12 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Cemevi Yarışması Ödül Töreni haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:02
  • Guneş
   07:46
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı