Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cemevi açılışında birlik mesajları

  Gökhan CEYLAN/ SİVAS, (DHA)
  09 Ekim 2011 - 09:52Son Güncelleme : 09 Ekim 2011 - 09:52

  SİVAS’ta Cem Vakfı binası içinde düzenlemeleri tamamlanan cemevi ve kültürel birimlerin açılışı törenle yapıldı. Törende konuşan Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, cemevlerinin ibadet yeri olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

  Alibaba Mahallesi’nde bulunan cem vakfı binası içerisinde yeni düzenlenen cemevi ve kültürel alanlar için açılış töreni düzenlendi. Törene Vali Vekili Veysel Çiftçi, 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Mustafa İlter, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aydın, Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır ile çok sayıda protokol üyesi ve halk katıldı. Açılışta konuşan Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır, cemevleri konusunda mekan sıkıntıları çektiklerini belirterek, bu nedenle genel bütçeden pay ayrılması gerektiğini söyledi. Bunu hukuksal olarak da talep ettiklerini söyleyen Akbayır, "Bunların temelinde, cemevlerinin ibadet yeri olarak kabul edilmesi, genel bütçeden pay ayrılması, inanç önderlerinin eğitim ve özlük hakları, din kültürü ve ahlak derslerinde Alevliğin de öğretilmesi isteklerimiz vardı. Yeni eğitim sezonunda bu talebimiz doğrultusunda din kültürü ve ahlak derslerine bu konuldu. Bunların hepsinin temelinde arzu ettiğimiz olay bu ülkede yaşayan insanlar, etnik kökenleri farklı olsa da komşudurlar, birbirlerine kız alıp vermişlerdir, değişik şekilde bir arada yaşıyorlar. Bir arada yaşamanın sorumluluklarından birincisi insanların birbirini tanımasıdır. Bu tanıma birilerinin isminin Ahmet-Mehmet olması değil, değer ölçüleriyle, inancı ve kültürüyle onları bilmesiyle mümkündür. En çok önemsedimiğiz şey toplumun bir arada kardeşce yaşamasıdır" dedi.

  Vali Vekili Veysel Çiftçi de birlikte toplumun ancak birlik ve bareberlik içinde hareket etmesiyle daha güçlü olacağını belirterek, "Bu temel çerçevesinde, ortak değerlerimize sahip çıkalım. Birlik ve beraberliğimize zarar verecek unsurlardan uzak duralım." diye konuştu. Açılışta Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Metun Bozkuş ve İl Müftüsü Yusuf Şahin de birer konuşma yaptı. Dua eşliğinde cemevinin açılışının yapılmasının ardından davetlilere lokma ikram edildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı