Dünya Haberleri

  Cem'den Pangalos'a: ‘yanlış ve şoven zihniyetini gösterdi’

  Hürriyet Haber
  25.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yunanistan Dışişleri Bakanı Theodoros Pangalos'un önceki gün Washington'da Türkiye'ye karşı kullandığı ifadeleri alaycı bir uslupla yanıtladı. Cem, ‘Tehlikeli, yanlış ve şoven zihniyetini tüm dünyaya sergilediği için Pangalos’a teşekkür ediyorum' dedi.

  Cem, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Diego Cordovez'le yaklaşık 45 dakika süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Pangalos'un bu açıklamalarından sonra, Kıbrıs konusunda değerlendirmeler yapan ülkelerin tutumlarını gözden geçirerek, Türk toplumuna yapılan haksızlıklara son vermeleri gerektiğini de söyledi.

  Cem, Pangalos'un açıklamalarının Cordovez tarafından nasıl değerlendirildiğine ilişkin bir soruyu ise, ‘Aklı başında her kişi nasıl değerlendirebilirse Sayın Cordovez de öyle değerlendirdi’ diyerek yanıtladı.

  Bu arada, BM Genel Sekreteri'nin Temsilcisi Cordovez'in Cem'le görüşmede, KKTC'nin Kıbrıs sorununun çözümü konusundaki son tezi olan ‘devlet bazında eşitlik’ politikasına soğuk yaklaştığı öğrenildi. Cordovez'in, BM Güvenlik Konseyi yeni bir karar almadan, Kıbrıs sorununda BM Genel Sekreteri'nin izlediği ‘iyi niyet misyonunun’ parametrelerinin değişmesinin mümkün görünmediğini de söyledi. Cordovez, Kıbrıs konusunda bir rapor hazırladığını, yakında bölgeye yeniden gelerek, barış sürecini yeniden canlandırmaya çalışacağını anlattı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı