« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Cemal Aydın: Amaç bağcıyı dövüp üzümü yemek

Son günlerde Ankaragücü'nde kulüp başkanı Ahmet Gökçek ve teknik direktör Hikmet Karaman arasında sözleşme ile ilgili yaşanan olayları DHA'ya değerlendiren Ankaragücü Onursal Başkanı Cemal Aydın, yapılan sözleşmenin resmiyet çerçevesinde olduğunu söyledi.

DHA
SON GÜNCELLEME

Ankaragücü'nün olduğu yerde yönetimde kim olursa olsun hukuksuzluğun olamayacağını belirten Ankaragücü Onursal Başkanı Cemal Aydın, ''Bunu ben kendimden önceki dönem için de çok rahatlıkla söylerim. Benden önceki arkadaşların genç ve tecrübesiz oldukları düşünülebilir. Ama bu arkadaşlarım için de söylerim. Ankaragücü'nün kitabında, kültüründe, ruhunda hukuk kelimesi çok önemli yer alır, hukuksuzluk olmaz. Bu tabloya baktığımızda Ankaragücü gibi 100. yılı yaşayacak bir takımın bu resmi vermemesi lazım. Bana göre bu tablodan sonra herkes haksız. Ama hocanın bir mukalevesi varsa buna da saygı duymak lazım. Benim talimatımla hazırlanan bir mukavele olduğu söyleniyor. Bunlar ayıp şeyler. Ben bir mukavele hazırlarsam söylerim ve hazırlarsam da tam hazırlarım. Hikmet Karaman, Cengiz Topel Yıldırım zamanında aldığı teklifi kabul etmiş. Bana geldiler. Hakan Kutlu'yu değiştirmek istediklerini söylediler. Ben Hakan Kutlu'yu çocuğum gibi severim. Yeni gelen arkadaşlar kendilerine göre bir kadro kurmak istemişler. Hikmet Karaman'ı ben aradım. Arkadaşlarla birlikte İstanbul'a gittim. Hikmet hocaya, 'Sana görev teklif etmiyorum, göreve başlaman için talimat veriyorum' dedim. Bunun üzerine Hikmet hoca da konuşulacak birşey yok dedi. O arkadaşlar parasal konuları ve süreyi konuşurken ben abilik yaptım. Kendi akrabalarımı çağırdım. Arkadaşlara orada maddi manevi konuları konuştular ve mukavelenin ön şartlarını bağladılar. Gelip bana 'anlaştık' dediler ve ben de kendilerini tebrik ettim. Diğer yazılı anlaşmaları bilmem. Mukavelenin biri Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) ait. 'Hakan Kutlu'nun mukavelesi bitmeden ben göreve başlamam' dedi. Bu arada kulüp başkanı da Serdar Özersin. Bu sorunu hallettikten sonra Hikmet Karaman ile görüşmüşler ve kendileri henüz seçilmediği için yetkileri yok. Eğer yanlış hatırlamıyorsam Serdar Özersin o günün başkanı olarak sözleşmeyi imzaladı ve 26 Mart'da Cengiz Topel Yıldırım'ın kongreleri oldu. 23 veya 24'ünde sözleşme imzalanıp federasyona verildi'' dedi.

Hikmet Karaman'ın sözleşmesinin aslının Türkiye Futbol Federasyonu'nda olduğunu dile getiren Onursal Başkan Aydın, ''Burada yetki olup olmadığı sorulduğunda kulübün yetkili resmi başkanının Serdar Özersin olduğunu söylerim. Serdar Özersin'in kulüpte yetkisi olup olmadığı gibi komik bir soru sormamak lazım. TFF'nin 3813 sayılı kanuna baktığınızda başka bir yetki arama gerek olmadığını görürsünüz. Kulüp, 'kulüp başkanı tarafından temsil edilir' diyor. Bazılarının bilgileri dahilinde Ahmet Gökçek göreve geldikten sonra malum ücrete yükleme yapmak adına sözleşmede tadilat yapıldığı öne sürüldü ve bir TV kanalında da bunu söylediler. Sözleşmenin aslı Türkiye Futbol Federasyonu'nda. Futbol Federasyonu'na veriliş tarihi 24 Mart 2008. Bu adam o tarihten itibaren TFF'nin verdiği izne göre göreve geldi'' diye konuştu.

Bütün amacın, bağcıyı dövüp üzümü yemek olduğunu vurgulayan Aydın, ''Ben Türk futbolundaki yerimi biliyorum. Çok alçakgönüllü davrandık ve bunları fazla anlatmaya gerek yok. O dönemdeki sözleşmeyi Hikmet Karaman'ın kendisine sordum. Zannediyorum 700 bin Dolar civarında bir sözleşme, artı başarıya bağlı bir artış. Başarıya bağlı bir sözleşmeyi Türkiye'de ilk defa Ankaragücü yaptı. Futbolcularla yapılan sözleşmede ligde ilk 6 ya girersen şu kadar, 35 maçta 26 maç forma giyersen şu kadar diye kademeli şeyler var. Hikmet hoca ile ilgili bana verilen bilgilerde başarıya göre fiyat bildirilmiş. Orada bir tek insanı rahatsız edecek gibi gözüken bir şey var. Şimdi Ersun Yanal 2,5 milyon Euro istiyor. Ersun Yanal üzerinde hakkım olduğu için söylüyorum. O fahiş rakam olmuyor. Hikmet hocanın 700 bini yüksek oluyor. Bu başarıya endeksli konular haksız feshi olması durumunda hak olarak iddaa edilebiliyor. O dönemdeki arkadaşlar Wassell'in transferi konusunda Ankaragücü'nün bütçesini aşar dedim ama imza yetkileri onlarda olduğu için aldılar. Onlara göre doğru bana göre de yanlış olabilir. Bu da arz-talep meselesi. Cemal Aydın'ın canı sıkılır hocayı gönderir. Hocalar da uyandı ve sıkı mukavele yapıyorlar. Sayın Melih Gökçek arada beni arıyor. Hikmet hoca ile çalışmıyoruz dediklerinde at bilenin kılıç kuşananın dedim. Ben Hikmet hocanın öpüşüp ayrılacaklarını düşünüyorum. Ben buraya emek vermişim ve bu tabloyu yaşatanların hepsi suçlu. Anakragücü'nün bir ağırlığı var. Cemal Aydın idmana çıkmayacaksın dediğinde çıkmıyorlardı. Melih Gökçek benden daha mı hafif. Burada herkes suçlu'' ifadelerini kullandı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler