Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Cemaate operasyonun anlamı ve sonuçları...

Her şeye rağmen, buradan bir çıkış yolu bulabiliriz. Şimdi işin içinde seçmen var, halk var. Eskiye oranla daha oturmuş bir parlamenter sistem var. Bunlar olmasaydı, Cemaat; ülkeyi, cephedeki diğer aktörlerin de desteğiyle, daha fazla hırpalayabilirdi.

Cemaat’e yönelik operasyonun başladığı andan bu yana, CHP militan bir tavır içinde. MHP de, biraz daha yumuşak bir yaklaşımı seçmekle birlikte; Cumhurbaşkanlığı seçimindeki gibi, “cephenin içinde”ki yerini almış durumda. 17-25 Aralık cepheleşmesi, 14 Aralık'ta da, aynen tekrarlanıyor. Batı basını da; son günlerde, bu “blok”un yanında saf tutan bir görüntü veriyor.

17-25 Aralık'ta, bu “blok”; önemli bir inisiyatif ele geçirmişti. “Erdoğan'ı etkisizleştirme” ve “AK Parti'yi devirme” beklentileri, yükselmişti. 30 Mart 2014 belediye seçimleri; bu anlamda, bir "beklenti seçimi"ydi. Umduklarını bulamadılar.

2014 yılı boyunca; geçmişte Cemaat ile karşıt saflarda yer alan, hatta onları "F Tipi örgütlenme" diyerek adeta şeytanlaştıran kesimlerde, bir dönüşüm yaşandı. "Düşmanımın düşmanı dostumdur" düsturu, “cephe”yi sıkılaştırdı.

Hükümet, 30 Mart 2014 seçimlerinden bu yana, “inisiyatif üstünlüğü”nü, adım adım artırıyor. Ancak, “muhalefet” cephesinin de, küçümsenmeyecek düzeyde bir gücü var.

CEMAAT'İN CEPHEYE KATILMASI

Cemaat’in yediği darbelere rağmen, hala devlet içinde ciddi bir gücünün olduğu açık. 17 Aralık'ta, nasıl bir “istihbarat üstünlüğü”ne ve “aksiyon gücü”ne sahip olduklarını, net bir şekilde, gözler önüne sermişlerdi. Bu kez de; 14 Aralık operasyonunu çok önceden haber alabilen bir ilişkiler ağı ile, güçlerini yeniden kanıtladılar. Yargı içinde(yüksek yargı dahil), bürokrasi içinde, hala ciddi mevzilere kumanda edebildikleri de bir gerçek.

CEPHELEŞME DEZAVANTAJLARI

Cemaatin, muhalefet cephesinin aktif bir unsuru haline dönüşmesi, muhalefet cephesinin gücünü artırıyor mu? Bu soruya, net bir “evet” cevabı veremiyoruz. Öncelikle şunu hatırlamakta yarar var: Cemaat, muhalefet güçlerine, geçmişte çok ağır darbeler de indirmişti. CHP/MHP yöneticilerinin nasıl kasetlerinin yayınlandığını, bu partilerin nasıl dizayn edildiğini, unutmamak gerekiyor.

Şunun da altını çizmekte yarar var: Kürt siyasi hareketi, bütün mahalle baskılarına rağmen, “cepheleşme”nin dışında kalmayı sürdürüyor. Cemaat ve MHP'nin, Kürt sorunundaki tavrını değerlendirdiğimizde; Kürt siyasi hareketinin temkinli yaklaşımı, daha anlaşılır hale geliyor.

Şu bir gerçek: Eğer dünya ve Türkiye başka, bir dönemde ve başka koşullarda olsaydı; AK Parti iktidarı, bu “dinamizm” üzerinden, işlemez hale getirilebilirdi. Geçmişte, bundan çok daha etkisiz sayılabilecek muhalefetlerle, hükümetler değiştirildi, devrildi.

FARKLI TÜRKİYE

Şimdi, farklı bir Türkiye'de, farklı bir dünyadayız. Hala, “eski Türkiye” metotlarının mücadelelere yön verebilmesine rağmen; sonuçları eskiye benzemeyen gelişmelere de tanık oluyoruz.

Çatışma ve iktidar kavgası; geçmişte olduğu gibi, "devirmek" ve "yok etmek" temelli sürüyor. Fakat, bu kez, eskisinden farklı olarak; parlamenter rejim, kendisini büyük ölçüde onarabiliyor. Çeşitli eksiklik ve hasarlara rağmen, yola devam edilebiliyor.

Bunca “demokrasi dışı” yöntemlerin kullanılabildiği virajlardan geçilen dönemlerde; son kararın seçmende olması, elimizdeki en ciddi sigorta.

Ancak, "karşı tarafı susturmak" temelli geleneksel anlayıştan kurtulabilmiş de değiliz. Muhalefet cephesi de, iktidar cephesi de; “güç eksenli” bir çatışmayı esas alıyorlar. Bunlar, fotoğrafın olumsuz tarafı.

ÇIKIŞ YOLU

Her şeye rağmen, buradan bir çıkış yolu bulabiliriz.

Şimdi işin içinde seçmen var, halk var. Eskiye oranla daha oturmuş bir parlamenter sistem var. Bunlar olmasaydı, Cemaat; ülkeyi, cephedeki diğer aktörlerin de desteğiyle, daha fazla hırpalayabilirdi.

Hükümet, demokrasi dışı yöntemleri kullanmayı bir mücadele yöntemi olarak sürdürürse, halkın hakemliği, onu da cezalandırabilir.

Çözüm: Herkes, demokrasinin temeli olan halkın tercihlerine ve özgürlüklere saygılı olacak. Cemaat bu konuda çok hata yaptı. Bunun bir fiyatının olacağı da açık...

X