"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Cemaat yönetimi’

TOKİ’nin Gölbaşı’nda yaptırdığı konutlarda oturuyorum. 2009’de teslim edilmeye başlandı ve halen de birçok ev inşaat halinde.

Denildiğine göre bu arazi 1980’lerde TBMM’ye tahsis edilmiş sonra da TOKİ bu araziye toplu konut yaptı ve meclis çalışanları bu evleri alırken, diğer kurumlardan çok daha avantajlı fiyatlardan yararlandılar. Üstelik alır almaz satarak iyi ticaret yaptılar. TOKİ’nin vatandaşlara ucuz konut sağlamak için yaptığı proje meclis çalışanlarının cebine yaradı.
Daha sonra sağolsun meclis çalışanları sayesinde(!) jet hızıyla otobüs seferleri başladı. Ancak otobüs seferleri resmen meclis çalışanlarının özel servisi gibi çalışıyor. Sabahları 15 dakika arayla evlerinin önünden alınıyor, Dikmen yolundan meclisin önünde indiriyor. (Gölbaşı Gölbaşı olalı Dikmen’e otobüs seferi koyduramadı) Dikmen hattı Gölbaşı’nın içine uğramadan direk Ankara yoluna çıkıyor. Diğer hatlar Gölbaşı’nın içerisini dolaşıp öyle Ankara’ya gidiyor. Yani Dikmen hattı tam bir meclis servisi gibi çalışıyor. Üstelik TBMM’ye ve Yargıtay’a özel birer servis otobüs de EGO tarafından tahsis edilmiş durumda. Dün sabah evden çıktım durakta bekliyorum. İki bey geldi konuşuyorlar. “Selamın Aleyküm”, “Aleyküm Selam”
Adamın bilmem kim abisi genel müdürü aramış, otobüs beklediğimiz saate bir tane daha sefer koydurmuş. Gerçekten de benim beklediğim otobüs değil de meclis otobüsü geldi. Bilet indirimi kararı sonrası EGO batacak diye veryansın eden Melih Gökçek bunlara ses çıkarmıyor.
Vatandaşın bilet parası da kurum çalışanlarına peşkeş çekiliyor. Başbakan’ın dediği gibi vesayet yönetimine karşıyım ama cemaatlerin yönetimine de karşıyım.
Cenk DEMİR

Kurultay ‘karanlığı’ aydınlığa çıkartmalı


TÜM Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD) Genel Sekreteri Suay Karaman, dün Baykal’ın istifasından önce yazdığı yazıda şöyle diyordu:
“CHP’nin önünde çok zorlu ve çetin bir yol bulunmaktadır. Türkiye’yi parçalamak isteyen emperyalist güçler, direnen en büyük kale olan CHP’yi etkisizleştirmek için her türlü yola başvuracaktır. CHP, doğru bir strateji izleyerek, ülkenin bu karanlık sürecini aydınlığa çevirecektir. Önümüzdeki günlerde yapılacak CHP kurultayı bunun için bir fırsattır. Bu kurultayda üretken ve dinamik bir yönetimle sorunların üstesinden gelmek olanaklıdır. Olağanüstü koşulların yaşandığı günümüzde, ülkemizin CHP’ye her zamankinden daha çok gereksinimi bulunmaktadır.”
Baykal’sız CHP’nin yapacağı şey önümüzde duruyor.

MEB’yi Hüseyin Çelik daha iyi yönetiyordu

BİR söz vardır: Gittiğin bir yolda herşey üzerine geliyorsa, bu yanlış yoldasın demektir.
“Hüseyin Çelik’i tekrar istiyoruz imza kampanyası’ başlığını okuyanların bana kızacağını sanmıyorum.
İyisiyle-kötüsüyle Hüseyin Çelik ile Nimet Hanımı karşılaştırdığımızda Çelik dönemi çok daha verimli ve çok daha adil bir dönemdii diye düşünüyorum. En azından atamalarda Çelik ne yaptığını bilen ayağı yere sağlam basan planları günübirlik olmayan bir devlet adamıydı... Nimet Hanım bakan olduğu günden bu yana öğretmen adaylarını adeta çıldırtmış psikolojik dengelerini alt üst etmiştir bir yıl okul öncesine güzellik yapmış neredeyse önüne gelen herkesi anaokulu öğretmeni olarak atamış bu alanda kaliteyi dibe indirmiştir. Hatırlayın haberlerde de seyretmiştik bir anaokulu öğretmeninin küçücük bir çocuğa nasıl eziyet ettiğini... Bütün bunlar yetmiyormuş gibi sayın bakan rehberlikçilerden çok etkilendiğini söyleyerek bu dönemki atamalarda 23.000’in üzerinde rehberlikçi atanacağını duyurmuştur. Geriye kalan 70’in üzerinde branşa ise 15.000 kadroyu yeterli gören sayın bakanın bu akıllara ziyan günübirlik planlardan derhal vazgeçmesini kendisinden diliyorum. Ve artık bir türlü beceremediği Milli Eğitim Bakanlığını sayın Hüseyin Çelik e tekrar devretmesini milletimin bir talebi olarak kendisine iletiyorum.
İbrahim ÇELEBİ
X