Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Cem: Kültür soykırımı

  Hürriyet Haber
  10 Ocak 2002 - 15:41Son Güncelleme : 10 Ocak 2002 - 15:41

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Mekke`deki Osmanlı Dönemi`ne ait Ecyad Kalesi`nin yıkılmaması için ellerinden geleni yaptıklarını, ancak istenen sonucu alamadıklarını söyledi.

  TBMM Genel Kurulu`nda, terömin finansmanının önlenmesi konusundaki ulaslararası sözleşmeyi içeren tasarının görüşmelerinde söz alan milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Cem`e, Suudi Arabistan yönetimi tarafından yıktırılan Osmanlı Kalesi konusunda sorular yönelttiler.

  Cem, soruları yanıtlarken, yapılanın ``kültür soykırımı`` olduğuna işaret ederek, milletvekillerinin tepkisini paylaştığını vurguladı.

  Konu hakkında hem Dışişleri Bakanlığı, hem de diğer ilgili kurumların ellerinden geleni yaptığını anlatan Cem, ``Ancak, bunun önüne geçemedik. Bir yerde sizin gücünüz, bir başka ülkenin içinde yeterli olmayabiliyor. Mümkün olan herşey yapılmıştır. Ancak istenen sonuç alınmamıştır. Bazen istenen sonuç alınmamaktadır maalesef...`` dedi.

  Kalenin yıkılmasında yüzmilyonlarca dolarlık bir otel yapımının etkili olduğunu belirten Cem, ancak işin takipçisi olacaklarını bildirdi. Cem, ``Bunu teşhir etmeye devam edeceğiz. Bizim dışımızdaki ülke insanlarının da tarihinin bir parçası olan, müşterek tarihimizin bir yadigarı olan eserlerin yıkılmasına karşı Türkiye olarak tutumumuzu devam ettireceğiz. Her aşamada bunu anlatacağız. Bu olayın ayıbını, ayıp sahiplerinin üzerinde bir ayıp olarak bırakmaya devam edeceğiz`` diye konuştu.

  Birleşimi yöneten Başkanvekili Murat Sökmenoğlu da ``Biz de konunun takipçisi olacağız`` dedi.

  Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Sökmenoğlu, saat 14.00`de toplanmak üzere birleşimi kapattı. TBMM Genel Kurulu`nda, bankalara kaynak aktarımını içeren tasarı ele alınacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı