Dünya Haberleri

  Cem, İtalyan ve İran meslekdaşlarıyla görüştü

  Hürriyet Haber
  31.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in davetini kabul eden İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini, Türkiye'ye geliyor.

  Saraybosna'da düzenlenen zirveye katılan Bakan Cem, dün Dini ve İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile görüştü.

  Cem ile Dini arasında yapılan görüşmede, iki bakanın iki ülke arasında üst düzey görüşmelere devam etme kararı verdikleri belirtildi. Dini, Türkiye'yi ziyaret önerisini kabul ederken, bu ziyaret için kesin bir tarih vermedi.

  Dini, görüşme sırasında ‘‘İtalyan halkı idam cezası ve insan hakları konularında çok duyarlı. Bu sadece İtalya-Türkiye arasındaki ilişkilere ait birşey değil. İdam cezasının uygulanması bütün ülkeleri ilgilendiriyor’’ dedi. Gelecekte Ankara'nın, koşullar dahilinde AB konusunda istediğini alacağını belirten Dini, ‘‘Ama Türkiye insan hakları alanında ilerleme sağlamalıdır’’ diye konuştu.

  Cem, Dini ile görüşmesinin, İtalya ve Türkiye arasında karşılıklı kaygıların hakim olduğu ortamı dağıtmakta bir vesile olduğunu söyledi. Dini'nin eylül ya da ekim ayı içinde Türkiye'ye geleceğini belirten Cem, Dini'nin kendisine, İtalya'nın Türkiye'nin AB'ye yaklaşmasını hala desteklediğini söylediğini ifade etti.

  İRANLI BAKANDAN SÖZ

  Cem, dünkü diğer önemli temasında, zirveye İslam Konferansı Örgütü Dönem Başkanı sıfatıyla katılan İranlı meslekdaşı Harrazi ile görüştü. İran heyetinin ilettiği talep üzerine yapılan görüşmeden sonra basın mensuplarına bir açıklama yapan Cem, Harrazi'nin İran'a döner dönmez ülkesinde tutuklu olan iki Türk askerinin serbest bırakılması için yetkisi çerçevesinde elinden geleni yapacağı sözünü verdiğini bildirdi. Cem, sorunlar çözüldükten sonra, Harrazi'nin de Türkiye'ye gelmesinin gündeme geleceğini ifade etti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı