Gündem Haberleri

  Cem: "İnsan haklarına saygı gelişmişliğin simgesi"

  Hürriyet Haber
  10.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İnsan Hakları Günü ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabulünün 52. yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, insan hak ve hürriyetlerinin evrenselliği konusunda küresel boyutta bir mutabakat sağlandığını ifade ederek, "İnsan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğü artık uluslararası alanda, egemen devletin gelişmişlik düzeylerinin en önemli göstergeleri arasında sayılmaktadır" dedi.

  Dışişleri Bakanı Cem, mesajında, toplumsal beklentilerin de etkisiyle bir ideal haline gelen insan haklarının evrenselleştiğini ve demokrasiyle yönetilen tüm ülkelerin ortak paydası haline geldiğini kaydetti.

  Cem, "Günümüzde, bu konuya gösterilen ilginin, devletin içişlerine karışmama ilkesine ters düşmediği giderek artan ölçüde kabul görmektedir" dedi.

  BM'nin kurucu üyelerinden olan ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni ilk tanıyan ülkeler arasında yer alan Türkiye'nin, uluslararası insan hakları hukukunun gelişmesine de katkı sağladığını anlatan Cem, şöyle devam etti:

  "Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olmak üzere, ilgili diğer BM belgelerinden Avrupa Konseyi sözleşmelerine ve AGİT tarafından kabul edilen muhtelif belgelere kadar uzanan temel insan hakları belgeleri, bu alanda Türkiye'nin üstlendiği uluslararası taahhütlerin çerçevesini çizmektedir. Bu temel belgelerde yer alan değerleri benimseyen Türkiye, bu değerlerin korunmasında demokrasiler camiası ile dayanışma içinde hareket etmektedir."

  İnsan hakları alanında her ileri adımın yeni bir başlangıç noktası olarak görülmesi gerektiğini belirten Cem, mesajında, "Bu düşüncelerle İnsan Hakları Beyannamesi'nin kabulünün 52. yıldönümünü kutladığımız bu anlamlı günde tüm dünya vatandaşlarının İnsan Hakları Günü'nü kutluyorum" dedi

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı